banner39

Olaylı 1 Mayıs'tan görüntüler

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bu sene bazı grupların Taksim'e yürümek istemesi sebebiyle olaylı geçti. Göstericilere şehir merkezlerinde polis müdahalesi geldi

Güncel 01.05.2013, 14:02 01.05.2013, 15:18
Olaylı 1 Mayıs'tan görüntüler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde yaşanan olaylarda iş yerleri, bankalar, otobüs durakları, cadde ve sokaklar büyük çapta hasar gördü.

Beşiktaş'taki Barbaros Bulvarı ve ara sokaklardaki bazı iş yerleri ile işportacıların tezgahları, göstericilerin attığı taş ve şişelerden zarar gördü. Esnaf bunun üzerine iş yerlerini kapattı.

AK Parti'nin Beşiktaş Meydanı'nda konuşlandırılan seyyar seçim bürosu, göstericiler tarafından devrildi. Göstericiler, Beşiktaş Meydanı ve Barbaros Bulvarı'ndaki otobüs duraklarının camlarını kırdı. Göstericilerin zarar verdiği seyyar tuvaletler, şişeler, çöp bidonları ve parke taşları, caddelerde kötü görüntüler oluşturdu.

Anadolu yakasından Beşiktaş'a motor ve gemi seferleri hala yapılmazken, güvenlik önlemleri kapsamında deniz polisi de görev yapıyor. Deniz polisi ile durdurduğu bir vapurdaki yolcular arasında da sözlü tartışma yaşandı.

TAKSİM

Taksim'deki iş yerleri de yaşanan olaylardan olumsuz etkilendi. Esnafın büyük bölümü kepenk indirirken, az sayıda lokanta ve kafenin açık olduğu görüldü.

İş yeri sahipleri, maddi kaybın fazla olduğunu dile getirerek, dükkanlarını para kazanmaktan ziyade, olası bir zararı önlemek için açtıklarını söyledi.

Öte yandan, turistlerin, polislerin yoğun olduğu yerlerde hatıra fotoğrafı çektirmeye çalışması dikkati çekti. Olayları şaşkın bakışlarla izleyen bazı turistlerin valizleriyle otellerine gitmeye çalıştıkları görüldü.

Bir polis helikopteri de sabahın erken saatlerinden itibaren Taksim üzerinde yaşanan olayları takip etti.

ŞİŞLİ

Polisle göstericiler arasında arbede yaşanan bir diğer yer Mecidiyeköy'de de bazı restoran ve kafeler dışındaki dükkanlar kapalı bulunuyor. Müdahalenin ardından bu bölge de zarar gördü.

Bazı dükkanlar ile otobüs duraklarının camlarını kıran göstericiler, tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulunan polise, söktükleri kaldırım taşlarını attı.

Göstericiler, 3 banka şubesinin ATM'sine ve camlarına zarar verdi. Bir bankanın camlarını kırarak içeri giren ve mobilyalarına zarar veren göstericiler, bankadaki broşürleri dışarı fırlattı. Grup, polisin müdahalesinin ardından ara sokaklara dağıldı.
Çevredeki pazar tezgahlarından barikat kurarak ateşe yakan grup, bir kafenin masa ve sandalyelerini de ateşe attı.

Abide-i Hürriyet Caddesi'ndeki bir tekel bayi sahibi de iş yerinin zarar görmemesi için cam vitrini alüminyum levhayla kapattı.

Halaskargazi Caddesi'ndeki bazı dükkanların camları göstericilerin taş atması sonucu kırıldı.

Olaylarda DİSK'in önündeki canlı yayın araçları zarar gördü.

Sıracevizler ve Darülaceze caddelerindeki banka, iş yeri ve otobüs duraklarının camları göstericiler tarafından kırıldı. Çöp konteynerlerini yola deviren göstericiler, buralarda ateş yaktı.

Göstericilerin kaldırım taşlarıyla yol kenarlarındaki bariyerleri de söktüğü görüldü.
Olayların sona erdiği noktalarda hurdacıların, kullanılan biber gazlarının kovanlarını topladığı görüldü.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?