banner15

Ölümlerin çoğu ya linç ya da çatışmadan

Gösteriler sırasında yaşanan olaylarda şimdiye kadar 23 kişi linç, karşıt grup tarafından doğrudan hedef alınarak, gruplar arasındaki çatışmalarda ve güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında öldü

Ölümlerin çoğu ya linç ya da çatışmadan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kürt kenti Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarına yönelik 7 Ekim 2014 Salı akşamı başlayan ve şiddetlenen protesto eylemlerinde bugüne kadar Diyarbakır’da 10, Mardin’da 5, Siirt’te 3, Van, Muş, Batman, İstanbul ve Adana’da birer kişi öldürüldü. Bu kişilerin nasıl öldüğüyle ilgili soruşturmalar devam ediyor. Şimdiye kadar ölenler daha çok karşıt gruplar tarafından öldürüldü.

Diyarbakır'daki olaylarla ilgili olarak 8 Ekim 2014 Çarşamba günü açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, otopsilerin devam ettiğini ancak Diyarbakır'da hayatını kaybedenlerin önemli bir kısmının ateşli silah sonucu öldüğünü söyledi. Diyarbakır’da ölen 10 kişiden iki kişinin kimliği tespit edilemedi ancak ölenlerin dördü Hüda-Par’a yakın Köy-Der’e düzenlenen saldırı sırasında hayatını kaybetti. Köy-Der’e yapılan saldırıdan sonra da, bölge genelinde şiddet eylemleri yayıldı.

Bu STK gönüllüleri dernek binasındayken, başka bir grup dernek önünde toplanarak gösteri yapmaya başladı. Tanrıkulu’nun anlatımlarına göre, dernek binasındakiler kendilerini taş ve sopalarla korumaya çalışırken, karşı binalardan da ateş edildi. Bu sırada 40 yaşındaki Turan Yavaş olay yerinde öldü.

Hüseyin Ahmet Dakak, Hasan Gökgöz ve Riyat Güneş ise dernekten kaçarak yan caddede bir eve sığındı. Grup evin çevresini sararak üç kişiyi içeride linç ederek öldürdü.  Bir kişi üçüncü kattan aşağı atılırken, birisinin cesedi kısmen yakıldı, birinin ise boğazı kesildi.

Diyarbakır’daki olaylarda ölenlerden biri de 19 yaşındaki Süleyman Kale. Görgü tanıklarının ifadelerine göre Kale, Bağlar ilçesindeki Lezgin Avcı Caddesi'ndeki gösteriler sırasında silahla vuruldu.

Olaylarda ölen 55 yaşındaki Mahmut Enes ise, Hüda-Par’a yakın kaynaklara göre, Sur ilçesinde tesettürlü eşiyle birlikte yürürken Hüda-Par’lı sanılarak saldırıya uğradı.

Yusuf Tokur, Mahsun Çoban da Diyarbakır’daki olaylarda ölenler arasında. Ancak polis de, görgü tanıkları da ölümlerin nasıl meydana geldiğini bilmiyor.

Van’da Hamdi Caner, bina yakılmasına tepki gösterdiği sırada öldü

HEM LİNÇ HEM ÇATIŞMA

Mardin Dargeçit’te ise gösteriler sırasında Başlarından vurulan Sinan Toprak ile Bilal Gezer, Midyat Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı ve hastanede hayatlarını kaybetti. HDP’ye yakın yayın organlarında ölen göstericilerin zafer işareti yaparken fotoğrafları yayınlandı. Aynı kaynaklar, silahı ateşleyenlerin Hüda-Par’lı olduğunu iddia etti.

Kızıltepe'de Kerem Karaaslan, kimliği açıklanmayan kişiler tarafından tabanca ile vurularak öldürüldü.

KIZILTEPE'DE İKİ CESET BULUNDU

Mardin Kızıltepe’de IŞİD'i protesto eylemlerinin yapıldığı Urfa Caddesi'nde aralarında yaklaşık 100 metre mesafe bulunan iki ceset bulundu.  Söz konusu şahıslardan birinin Suudi Arabistan uyruklu Fehad İbrahim Elduveric (45), diğerinin ise Suriye’deki iç savaştan kaçarak Kızıltepe’de ikamet etmeye başlayan Suriye uyruklu Abdullah Muhammed Latif (43) olduğu öğrenildi.

MUŞ

Muş Varto’da Hakan Bursur henüz bilinmeyen bir şekilde öldü.

İŞ YERLERİNE SALDIRIRKEN ÖLDÜRÜLDÜLER

Siirt Kurtalan’da iki gösterici 17 yaşındaki Yusuf Çelik ve 35 yaşındaki Mehdi Erdoğan, işyerlerine saldırdıkları kişiler tarafından öldürüldü.

Siirt il merkezinde de protesto gösterilerine katılan 17 yaşındaki Davut Nas ateşli silahla vuruldu, götürüldüğü hastanede öldü.

BATMAN'DA SİLAHLI ÖLÜM

Batman’da, ailesini ziyaret için İstanbul’dan gelen Emrah Demir adlı 23 yaşındaki kişinin vurulma anının da görüntülendiği iddia edildi ancak görüntüler netlik taşımıyor. İddialara göre Demir, göstericilerin üzerine ateş açılması sonucu öldü ancak ateşi kimin açtığı henüz belli değil.

İSTANBUL'DA POMPALI TÜFEK

İstanbul Esenyurt’ta göstericilere, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından pompalı tüfekle ateş açıldı. Olayda bazı göstericiler yaralandı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, yaralananların çoğu kaldırıldıkları hastanede ayakta tedavi edilirken, başına isabet eden saçmalarla ağır yaralanan Mert Değirmenci'nin beyin ölümünü gerçekleşti.

ADANA'DA EV BASKINI

Adana’da , Çamlıbel Mahallesi'nde IŞİD’ı protesto eylemleri yapan yüzü maskeli kişiler 69 yaşındaki Ahmet Albay ile ‘IŞİD destekçisi’ olduğu bahanesiyle tartışmaya girip Albay’a silah ve bıçakla saldırıdı. Albay yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35