Ömer Güney'in konuştuğu telefon Balgat'ta

Ömer Güney’in, PKK’lı üç kadına düzenlenen suikasttan önce defalarca konuştuğu iki telefon numarasının Balgat’ta R.S.’ye ait olduğu anlaşıldı

Ömer Güney'in konuştuğu telefon Balgat'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın başkenti Paris’te geçtiğimiz yıl PKK’lı üç kadını öldüren Ömer Güney’in kullandığı telefon numarası ile cinayetlerden önce en çok irtibat halinde olduğu numaranın Ankara’da ikamet eden R.S. isimli şahsın adına kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Paris Savcılığı, özellikle, cinayetlerin sırrını çözecek olan bu hatların kayıtları ile sahibi hakkındaki bilgilerin detaylı bir şekilde acil olarak kendilerine gönderilmesini istiyor.

Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez öldürülmüşlerdi. Cinayetlere ilişkin soruşturmayı yürüten Paris Asliye Hukuk Mahkemesi Terörle Mücadele Birimi Asbaşkanları Jeanne Duye ve Cristophe Teissier ile Birinci Asbaşkan Laurence Le Vert, cinayetlerin faili Ömer Güney hakkında Türkiye’den adli yardım talebinde bulunarak bir “istinabe belgesi” düzenleyerek Ankara’ya göndermişti.

Fransız makamların, söz konusu ‘’istinabe belgesi’’nde özellikle üzerinde durduğu birkaç kritik nokta bulunuyor. Bunlardan ilki, Ömer Güney’in Aralık 2012’de kullandığı 06696475.. numaralı Fransız telefon hattının, sadece Türkiye’den 9053827563.. numaralı cep telefonu ile irtibatlı olması. Savcılık ayrıca, Güney’in 29 Kasım-21 Aralık 2012 tarihleri arasında kullanmış olduğu Türkiye’ye kayıtlı 9053827458.. numaralı hattın en çok irtibatta olduğu numaranın yine 9053827563.. olduğuna vurgu yapıyor. Paris Savcılığı, cinayetin ipuçlarına ulaşmak amacıyla, 9053827458.. ve 9053827563.. numaralı Türk GSM hatlarının kimlerin adına kayıtlı olduğunu, kimlerle irtibatlı bulunduğunu ve detaylı faturalarını talep ediyor.

Ancak numaraların R.S. tarafından kullanılmadığı ve şu an, iki numaranın da kullanımda olmadığı görülüyor. Paris Savcılığı, R.S. adına kayıtlı bu telefon numaralarının, Paris cinayetlerini planlayanlar ile Güney arasındaki iletişim kanalı olup olmadığının ortaya çıkarılması üzerinde duruyor. Detaylı bir şekilde yürütülen soruşturma devam ediyor.

Paris Savcılığı’nın üzerinde yoğunlaştığı iki numaranın sahibi olan R.S.’nin, Ankara Balgat’ta bir telefon bayiinde çalıştığı öğrenildi.

Taraf Gazetesi'nin haberine göre R.S., ‘’953827563.. “ hattının kendisine ait olduğunu, 953827458.. hat numarasını ise hatırlamadığını” belirterek, “Kendi adına hatlar çıkardığını, bunları bazı müşterilere, yardımcı olmak amacıyla iyi niyetli olarak verdiğini ancak Ömer Güney ismini tanımadığını” ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 12:59
banner53
YORUM EKLE

banner39