banner39

Operasyona verilen 'Fırat Kalkanı' ismi nereden geliyor?

TSK'nın Suriye'de IŞİD'e karşı koalisyon ülkeleriyle birlikte başlattığı operasyona Fırat Kalkanı olarak isimlendirilmesi PYD'ye mesaj olarak yorumlandı

Güncel 24.08.2016, 12:05 24.08.2016, 12:31
Operasyona verilen 'Fırat Kalkanı' ismi nereden geliyor?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin Suriye’de Cerablus’a başlattığı harekata “Fırat Kalkanı” adı verilmesinin operasyonun sadece “IŞİD” ile sınırlı olmadığı anlamını taşıdığı öne sürüldü.

FIRAT'IN BATISI KIRMIZI ÇİZGİMİZ

'Fırat’ın Batı’sı kırmızı çizgimiz diyen yetkililerin Suriye'de başlatılan operasyonda Türkiye’nin, PYD’nin ilerleyişine karşı kalkan olmak için operasyona Fırat Kalkanı ismi verildiği görüşleri öne çıkıyor.

Türkiye, Fırat'ın batısını ‘kırmızı çizgi’ olarak ilan etmiş ve PYD kantonunun ilerlemesine karşı Fırat Nehri'nin batısında stratejik önemdeki ada bölgesini özel güvenlikli bölge ilan edilmişti. Bölgeye girişler ve çıkışlar kontrol altına alınırken, askere gerektiğinde “vur” emri verilmişti. PYD/YPG’nin kırmızı çizgiyi ihlali üzerine de sınırda konuşlu topçu birlikleri oraya vurmuştu.

OPERASYONUN SEMBOLİK ANLAMI

500 yıl önce bugün, 24 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim'in ordusu Mercidabık'ta mutlak bir zafer kazanmıştı. Yavuz Sultan Selim 500 yıl önceki Mısır seferi sırasında Memlük devletiyle Cerablus yakınlarında Mercidabık Ovası'nda karşı karşıya gelmiş ve mutlak bir zafer kazanmıştı.

Yavuz Sultan Selim'in bu zaferi sonrası Suriye, Lübnan ve Filistin toprakları Osmanlı mülkü olmuştu.

 

 

 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?