banner15

Oral Çelik ülkücüleri kızdırdı

Papa Suikasti'nin sanığı Oral Çelik, ülkücüler hakkında ilginç iddialarda bulundu.

Oral Çelik ülkücüleri kızdırdı

Abdi İpekçi cinayeti ve Papa suikastının kilit ismi Oral Çelik, 1970’li yıllarda Malatya’daki ülkücü komandoları Naziler’in eğittiğini söyledi

25 yıllık suskunluğunu BUGÜN için bozan Abdi İpekçi cinayeti ve Papa suikastının ‘kilit ismi’ Oral Çelik, 1970’li yılların sonlarında Malatya’daki ülkücüleri Naziler’in eğittiğini söyledi

Çelik, “Onlara katılmadık kendi ordumuzu kurduk” dedi

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen “Türk İntikam Tugayı” (TİT) ismini ilk defa kendilerinin kullandığını söyleyen Oral Çelik, günün şartlarından dolayı militan olduklarını belirtti...

Ankara ve İstanbul’da ticaret yapan ve izlenme rekorları kıran “Kurtlar Vadisi” dizisini aratmayacak “Hedefteki Sır” adlı dizinin senaryosunu yazan Oral Çelik, BUGÜN’e yaptığı itiraflarını şöyle sürdürdü:

“O zaman kolluk kuvvetleri yetersiz ve donanımsızdı. Olaylar Türkiye’nin her şehrinde hızla yayılıyordu. Bir iç savaşın eşiğindeydik. Biz, bırak kendi ülkemizi kendi yaşadığımız toprakları Çin Seddi’nden Sarajevo’ya kadar bir bağımsız Türk devleti kurma sevdasındayken, üzerinde yaşadığımız topraklarımız tehlike içindeydi. Türk düşmanları fitili ateşlemiş, sağ-sol, Alevi-Sünni çatışmaları ülkeyi adeta bir iç savaşa sürüklemişti. Buna karşı örgütlenmemiz ve vatanımızı, bayrağımızı müdafaa etmemiz gerekiyordu. Biz bunun bilincindeydik.”

GENEL MERKEZ’DEN GELİYORLAR

O yıllarda, “komünizmle mücadele” adı altında Malatya’ya kendilerini “Alman Nazileri” olarak tanıtan kişilerin geldiğini anlatan Çelik, “Beraberlerinde Ankara Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nden ‘Eşref’ adlı bir kişi de vardı. Bunların amacı komünizmi sindirmekti. Bu şahıslar 3’er kişiden oluşan 10 kişilik timler kurdular, ders verdiler. Eğitim görenler masada duran bayrak, Kur’an, silah üzerine yemin ettiriliyordu. Ne yaptıklarını saati saatine bilmeme rağmen bu timlere katılmadım. Ben Türk’tüm ve beni bir Türk eğitebilirdi. Bu sebepten dolayı kendi ordumuzu kurduk. Hazar Gölü’nün kenarında eğitim kampımız vardı” diye konuştu.

Malatya’da ülkücü gençlere eğitim veren Naziler’in video çekimi yaptığını da açıklayan Oral Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İçlerinde adamlarım vardı. Ne yaptıklarını saniye saniye öğreniyordum. Derslerde her türlü silâh kullanma, sabotaj, fidye alma, adam kaçırma, suikast öğretiliyordu. İlk bölümdeki dersler bununla kalmıyor, bomba, bıçak, ustura ve değnek kullanma teknikleri de anlatılıyormuş. Robotlar ve kum torbaları eğitimin bir diğer unsuru. Dersin ikinci bölümünde de otomobil gaspı, solcuların yürüyüş, konuşma ve giyinme tarzı anlatılıyormuş. Örnek vermek gerekirse; solcuların giydiği kıyafetler giyilecek, tipleri onlara uyacak, favoriler uzatılacak, yeşil uzun parkalar ve botlar giyilecek gibi. İşte o günler böyle günlerdi. Siz kapıyı kapatmazsanız içeri başkası girer.”

MİT BİLİYORDU!

Oral Çelik’in, gazetemizde yayınlanan Abdi İpekçi cinayeti ve Mehmet Ali Ağca’nın cezaevinden kaçırılmasıyla ilgili açıklamalarının, MİT tarafından bilindiği ortaya çıktı. Milli MİT, “Hukuk Müşavirİ Vekili Ferit Öztekin” imzasıyla 28 Ekim 1997’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği “Gizli” yazıda, Oral Çelik’e ait bilgileri, şöyle açıklamıştı:

- 1979 yılında öldürülen gazeteciyazar Abdi İpekçi cinayeti eyleminde Yalçın Özbey ile birlikte aktif rol oynadığı,

- Mehmet Ali Ağca’ya, Abdi İpekçi cinayetini üstlenmesi halinde kendisine yardım edileceği ve hapisten kaçırılacağı sözünü verdiği,

- Mehmet Ali Ağca’nın tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe Askeri Cezaevi’nden 24 Kasım 1979 tarihinde kaçırılması olayını organize edenler arasında yer aldığı,

- Adı geçen şahsın kaçtıktan sonra saklanmasına yardımcı olduğu, şahsa para, elbise, peruk ve silah temin ettiği,

- Ağca’nın İran’a, daha sonra Almanya’ya turist pasaportuyla kaçırılmasını sağladığı hususlarında bilgilerimiz mevcuttur.

Muhsin Yazıcıoğlu: MHP’ye sorun

“Benim ne böyle bir olaydan ne de böyle bir eğitimden haberim yok. Biz böyle senaryolardan bıktık, her gün farklı bir senaryo yazılıyor. Almanların, Ülkücüleri eğittiği hakkında bir bilgi hiçbir zaman bana gelmedi, ben de haberdar değilim. Açıklamalarında MHP’den birisi bana geldi diyor, gidip MHP’ye sormak lazım.”

Fikri Sağlar: Derin devlet işi

“Oral Çelik’in Abdi İpekçi’nin katili olduğu biliniyordu. Ama ne yazık ki olayın görgü şahidinin son anda farklı sebeplerle onu teşhis etmemesinden dolayı kurtuldu. MHP dosyasında bunların eğitildiklerini, kullanıldıklarını biliyoruz. Kontrgerilla dediğimiz oluşum Nazi subaylarının Amerika’ya iltica ederek, NATO bünyesinde eğitim vermeleriyle ortaya çıkan bir oluşumdur. Bunları eğitenler o subaylardan biri olabilir. Önemli olan Oral Çelik’in bu açıklamalarından sonra yetkili mercilerin, savcıların harekete geçerek gereğini yapmalarıdır. Çeşitli bahanelerle bu işin peşini bırakmamalıdır. Derin devletin kendi düzenini devam ettirmek istediğini hepimiz biliyoruz, bunu engellemek için bu itirafların dikkate alınması gerekmektedir. Susurluk’ta dosyaları açmayanlar bugün bunları açmak zorundadırlar.”

Mehmet Gül: Maksadı aşıyor

“Ülkücüleri Nazi subayları eğitti sözü maksadını aşan bir söz ve ayıp bir ifade. İyisiyle kötüsüyle bir dönem yaşanmış ve kapanmıştır. Ben böyle bir iddiayı ilk defa duyuyorum. Büyük Birlik Partisi’ne de sorulabilir. Kaldı ki Nazi subayları dünyanın her tarafında savaş suçlusu olarak aranıyorken, nasıl oluyor da bunlar gelip ülkücüleri eğitebiliyor. Ülkücüler Alman milliyetçiliği mi yapıyorlardı ki onlar gelip eğitsin. Bu lafların maksadını aştığını düşünüyorum. Böyle bir ifadeyi ben o arkadaşa yakıştıramadım. ”

www.bugun.com.tr

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 15:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48