banner39

Orgeneral Güler: Darbeciler ayaklarıyla kafama bastılar

TSK içindeki cunta yapılanmasının 15 Temmuz gecesi yaptığı darbe girişimi sırasında rehine alınan komutanlardan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, ifadesinde 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı.

Güncel 23.07.2016, 19:55 23.07.2016, 19:55
Orgeneral Güler: Darbeciler ayaklarıyla kafama bastılar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TSK içindeki cunta yapılanmasının 15 Temmuz gecesi yaptığı darbe girişimi sırasında rehine alınan komutanlardan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, ifadesinde 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı. Güler, kendisini emir subayı Mehmet Akkurt’un rehine aldığını belirtirken, “İçlerinden bir tanesi kafama ayağıyla bastırdı” dedi.

Güler, darbe girişiminin planlayıcısı olduğu öne sürülen YAŞ üyesi ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün, rehine alındığı Ankara Akıncı Üssü'nde kendisine "Yav Yaşar sen burada ne geziyorsun, senin burada olduğundan hiç haberim yok" dediğini de belirtti.

Orgeneral Yaşar Güler’in ifadesi şöyle:

"Kapı çalındı. Girmesini söyledim. Birden bir patırtı ile yere yat yere yat sesleri yükseldi. Ben bunlardan bir tanesini tutarak diğer tarafa fırlattım ve yere düştü. Bunun üzerine daha büyük bir öfkeyle üzerime çullandılar ve yüzükoyun yere yatırdılar.

"İçlerinden bir tanesi kafama ayağıyla bastırdı. Derhal ellerimi arkadan bağladılar. İlk başta ağzımı bantladılar. O vaziyette dururken sivil giyimli biri sırıtarak omzuma vurdu.

"Komutanım merak etmeyin bu bir tatbikat’ şeklinde alaycı ifadelerle konuşunca baktım benim emir subayım Mehmet Akkurt olduğunu gördüm.

"Gözleri bağlı haldeyken kendisini hucum edenlerin kendi emir subayım Mehmet Akkurt olduğunu gördüm. Kafama bere benzeri bir şey geçirdiler. Sonrasında Nizamiye çıkışında askerler kapıyı açmayınca mehmet Akkurt araçtan indi. oradaki birilerine kapıyı aç yoksa ateş edeceğim diye bağırdı ve ardından ateş ettini ve karşı taraftan da mukabil ateşle karşılık verildiğini anladım. Benim bulunduğum araca mermiler isabet ediyordu.

"O anda araçta solumda bulunan şahsa şiddetli bir şekilde vurdum. Bunun üzerine beni araçtan çıkarıp dizlerimin üzerinde sürükleyerek başka bir araca götürdüler.

AKIN ÖZTÜRK'LE İLGİLİ ŞÜPHELERİNİ ANLATTI

Güler darbeye teşebbüs suçundan tutuklanan ancak darbe girişimi içinde bulunmadığını söyleyen Akın Öztürk hakkındaki şüphelerini de anlattı.

Güler’in Akın Öztürk hakkındaki ifadeleri şöyle:

"Birden kapı açıldığını duydum ve Orgeneral Akın Öztürk’ün sesini duydum. ‘Yav yaşar sen burada ne geziyorsun, senin burada olduğundan hiç haberim yok’ dedi.

"Kurtarıldıktan sonra bütün bunlar başımdan geçerken yan odada da Genelkurmay Başkanı’nın tutulduğunu öğrendim. Dolayısıyla şu andaki değerlendirmeme göre benim yakalanıp getirilmemden bu saate kadar haberinin olmamasının mümkün olmadığını söylemeliyim. İçeri girerek bizzat gözlerimi bağlayan bezi kendisi açtı.

"Ve maket bıçağıyla ellerimdeki ve ayaklarımdaki kelepçeleri kesti. Kendi astsubayı olduğunu söylediği bir astsubaya çay su ve çerez getirtti."

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?