banner15

Örgüt yöneticisi ihbarına ilk ödül veriliyor

Örgüt üyelerini ihbar için verilen para ödülü, ilk kez PKK Tunceli sorumlusunu ihbar eden kişiye verilecek

Örgüt yöneticisi ihbarına ilk ödül veriliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Terör örgütlerinin yönetici ve üyelerini ihbar edenler için konulan para ödülü, ilk kez PKK'nın Tunceli sorumlusu Celal Candemir'i ihbar edenlere verilecek. 

Haberturk’te yer alan habere göre Ödül Komisyonu bu amaçla yapacağı ilk toplantısında, ihbarın örgüt sorumlusu Celal Candemir'in yerinin tespit edilmesine ne kadar katkı sağladığını değerlendirecek ve ödül tutarını belirleyecek. 

Candemir, gri listede bulunduğu için bulunmasına yardım edenlere en fazla 300 bin liraya kadar ödül verilecek. 

İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler sayfasında, gri listede 540 örgüt üyesinin ismi bulunuyor. İhbar sonucu yapılan operasyonla Celal Candemir'in öldürülmesiyle birlikte 539 örgüt üyesi gri listeyle aranmaya devam ediliyor. Listede, Celal Candemir'in isminin karşısına "etkisiz hale getirildi" ifadesi yazıldı. 

'İHBARCI SIR GİBİ SAKLANIYOR' 

Emniyet kaynakları, Celal Candemir'in bulunmasına yardımcı olanların isimlerinin yalnızca devlet yetkililerince bilindiğini belirterek, bu konunun "sır" gibi saklanacağına dikkat çekti. 

Komisyonun, kısa süre içinde toplanıp, kararını vereceğini belirten kaynaklar, "Belli değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmeler ışığında ödül miktarı belirlenecek" dedi. 

TUNCELİ SORUMLUSUYDU 

31 Ekim tarihinde yapılan ihbar üzerine Tunceli İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında bulunan Alacık Mahallesi'ne jandarma tarafından operasyon düzenlendi. 

"Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel-5" adı verilen operasyonda, PKK’nın Tunceli sorumlusu 'Şiyar' kod adlı Celal Candemir öldürüldü. 

Candemir'in, Tunceli Merkez Alacık Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu tespit edildi. Candemir'in daha önce Tunceli'de yol keserek kimlik kontrolü yaptığı da belirlendi. 

İhbarlar; emniyet, jandarma ya da ilgili güvenlik birimlerine sözlü, yazılı ve elektronik ortamda yapılabiliyor. 155, 156 ve 140 ihbar hatları kullanılabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 09:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35