banner15

Osman Hamdi Bey'in 'Yeşil Cami Önü' resmi rekor kırdı

Osman Hamdi Bey'in, "Yeşil Cami Önü" isimli eseri, Antik AŞ Müzayede Evi'nde gerçekleşen müzayedede, 13 milyon 509 bin liraya alıcı buldu.

Osman Hamdi Bey'in 'Yeşil Cami Önü' resmi rekor kırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ANTİK A.Ş.'nin gerçekleştirdiği müzayedede Osman Hamdi Bey'in "Yeşil Cami Önü" tablosu toplam 13 milyon 509 bin liraya satılarak Türkiye'de satılan en değerli sanat eseri rekorunu kırdı.

Bir önceki rekor 5 milyon lira ile Antik A.Ş.'nin 2004 yılı müzayedesinde satılan Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" adlı eserindeydi.

Türkiye’nin en değerli sanat eserlerinin satışlarını gerçekleştiren Antik A.Ş. müzayede evi 14 Mayıs Cumartesi günü Antik Palace’da Türk Resim Sanatı için önemli bir müzayedeye ev sahipliği yaptı. Osman Hamdi Bey, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Halil Paşa, Feyhaman Duran, Şevket Dağ imzalı tabloların yer aldığı müzayedeye sanatsever ve koleksiyoncular büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı müzayedeyi Antik A.Ş. yönetim kurulu başkanı Turgay Artam yönetti.

Osman Hamdi Bey’in 1882 tarihli eserinin dünya çapında değerli bir eser olduğunu belirten Turgay Artam, bu eseri koruyarak bugünlere taşıyan eser sahiplerine ve satın alarak Türk resim sanat tarihine sahip çıkan yeni alıcılara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 17:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48