banner15

Osmanlı Müslümanlığa teşvik etti

Bilim ve Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen Balkan Tarihi Konuşmaları'nda 'Balkan ve İslam Dünyasındaki Hoşgörü Kültürü' masaya yatırıldı. Programda; Profesör Dr. Ferid Muhic konuşmacıydı. Muhic, Osmanlı'nın Balkanlar'daki; yönetim kültürüne değindi

Osmanlı Müslümanlığa teşvik etti

Bilim ve Sanat Vakfı'nın Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen 'Balkan Tarihi Konuşmaları'' başlıklı program serisinin bu ayki ilk konusu 'Balkan ve İslam Dünyasındaki Hoşgörü Kültürü'ydü

Programa Cyril ve Methodius Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Ferid Muhic konuşmacı olarak katıldı. Muhic ilk olarak konuşmasında Osmanlı döneminde Balkanlar'ın İslamlaşması konusunu masaya yatırdı.

Prof. Dr. Ferid Muhic konuşmasında şu ifadeleri kulllandı: “Balkanlar'da İslamlaşma öteden beri zihinleri kurcalayan bir mesele olmuştur. Bunda özellikle konuyla alakalı negatif yönde yapılan propagandanın da büyük etkisi var. Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki Osmanlı döneminde Müslüman olmak için çok sayıda teşvik edici unsur vardı. İnsanların toplumdaki statülerini korumak istemeleri, vergide sağlanan kolaylıklar bunlardan sadece birkaçı.

Bu teşvik edici unsurların varlığından söz edebiliyoruz. Fakat asla Osmanlılar'ın Balkanlar'da bulunan Hristiyanları Müslüman olmaya zorladığına dair bir delil yoktur. Balkanlar'daki Müslümanlar bu dini isteyerek ve hiçbir baskı altında kalmadan kabul etmişlerdir. Yukarıda bahsettiğim negatif yöndeki propagandanın yani Balkan insanlarının zorla Müslümanlaştırıldığı iddiasının sahibi komünist, marksist ve milliyetçi kesimdir. Bunlar maalesef çoğu meselede olduğu gibi bu konuda da önyargılı ve delilsiz bir tavır takınıyorlar.”

İSLAMOFOBİ OSMANLI'DAN SONRA HORTLADI”

Muhic'in program kapsamında ele aldığı konulardan bir diğeri de Avrupa'da özellikle son yıllarda şiddetlenen İslamofobiydi. Prof. Dr. Ferid Muhic İslamobofiyle alakalı şu sözleri sarfetti: “Fobi kelime anlamı itibariyle korku anlamına geliyor. Mesela yükseklik korkusu akrofobi veya kapalı alan korkusu da klostrofobi olarak adlandırılır. Bu örneklerden yola çıkarak İslamofobinin İslam korkusu anlamına gelmesi beklenirken bu Müslümanlardan korkmak veya Müslümanlaşmaktan korkmak anlamında kullanılıyor.

Bu kavram bu şekliyle de Avrupa literatüründe yer alıyor. Avrupa'daki modern devletler özellikle Osmanlı'nın yıkıldığı tarihten itibaren bunu bir politika olarak devam ettirdiler. Şunun gözardı edilmemesi gerekiyor ki Avrupa'da büyük ve kuvvetli bir Müslüman varlığı var. Bu durum Avrupa'da son yıllarda yaşanan olumlu yönde bir fikir değişikliğinin de sebebini oluşturuyor. Bu durum henüz sınırlı ama ben bu fikrin önümüzdeki yıllarda daha da kuvvetlenerek devam edeceğine inanıyorum.”

Balkan Tarihi Konuşmaları, Bilim Sanat Vakfı'nın ev sahipliğinde Balkanlar'daki önemli meseleleri gündeme taşımaya devam edecek.

videolink: http://www.videomak.com/videos/9638/osmanli-muslumanliga-tesvik-etti

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 14:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35