banner39

ÖSO, PYD mevzilerini vuruyor

ÖSO, DEAŞ'ın elinde tuttuğu El-Bab’a yönelince PKK/PYD'nin saldırısına uğradı. ÖSO'nun karşı saldırısına PKK’lılar Afrin'e bağlı kantonundaki Tel Rıfat’ta büyük kayıplar verdiği belirtiliyor

Güncel 24.10.2016, 11:40 24.10.2016, 12:15
ÖSO, PYD mevzilerini vuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dabık sonrası DEAŞ'in kuzeyde işgal ettiği en büyük merkez olan el-Bab'a yönelen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri PYD/PKK'lıların saldırısına uğradı. Hasiye, Vahşiyye, Seyid Ali ve Tel Melid köylerine saldıran PYD'ye TSK destekli ÖSO unsurlarınca karşılık verildi. El Bab'a yönelik ÖSO ilerleyişini engellemeye çalışan PYD'ye ait mevziler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından DEAŞ'le eşzamanlı olarak 4 gündür vuruluyor.

BÜYÜK KAYIP VERDİLER

Bölgede son 4 günde 350'den fazla kayıp veren PKK'nın Suriye kolu PYD, dün bir bildiri yayınlayarak işgal ettiği bölgede yaşayan herkesi destek olmaya çağırdı. Afrin ve Tel Rıfat'ta bulunan ve Yeni Şafak'a konuşan kaynaklar, militanların morallerinin çok düşük olduğunu ve örgütte yalnızca Tel Rıfat değil Afrin'i de kaybetme korkusunun yaşandığını söyledi. Dün Tel Rıfat bölgesinde öldürülen PYD mensuplarının bir kısmı Afrin'e getirilerek gömüldü. Afrin-Tel Rıfat hattında ağır kayıplar yaşayan PYD, bölgede geniş çaplı seferberlik ilanına hazırlanıyor.

Afrin bölgesinde yaşayan ve nüfusun yüzde 65'ni oluşturan Arap ve Türkmenlerin 16 yaş ve üzeri çocuklarını zorla askere almak, örgütün öncelikli hedefleri arasında bulunuyor.

ESAD YARDIM EDİYOR İDDİASI

Halep'in kuzeyinde PKK'nın Suriye uzantısı PYD tarafından işgal edilen Tel Rıfat ve çevresinde Türk Silahlı Kuvvetleri desteğinde savaşan ÖSO birlikleri ilerlemeyi sürdürüyor. Tel Rıfat merkez ve Şeyh İsa köyünde çatışmalar sürerken, Esed rejimi, PYD'ye Nubbul ve Zehra kasabalarından silah, asker ve havan topları ile destek verdi. Bölgede savaşan bir muhalif komutan, Esed'in PYD örgütüne gönderdiği 122 milimetre havan toplarının cumartesi akşamından itibaren ÖSO savaşçılarına ait mevzileri dövmeye başladığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü