banner39

ÖSYM sınav ihraç edecek

ÖSYM Başkanı Ali Demir, birkaç ülkeden sınav yapılması için teklif aldıklarını söyledi

Güncel 28.04.2013, 12:09 28.04.2013, 12:33
ÖSYM sınav ihraç edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, ÖSYM'nin Türkiye'de sosyal adalet sağlayan bir kurum olduğunu bunun için de yıpratılmaması gerektiğini söyledi. Uluslararası bazda sınav yapmak arzusunda olduklarını vurgulayan Demir, bazı ülkelerin ÖSYM'yi örnek alır hale geldiklerini ve birkaç ülkeden sınav yapılması için teklif aldıklarını söyledi.

Kamu kurumlarının üst düzey yöneticileri tarafından kurulan Uluslararası Yöneticiler Derneği'nin (YÖNETDER) bu haftaki konuğu ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir oldu.

ÖSYM'nin iş yükünün ağır olduğunu belirten Demir, katılımcılara hitabında 2012 yılında 464 milyon sayfa soru kitapçığı bastıklarını, soruların hazırlanıp basım işinde çalışan bazı personelin aynı dönemde 215 gün kapalı mekanda kaldığını belirtti.

Demir, sınav güvenliğine çok önem verdiklerini, bu yıl saklama merkezlerinde ve nakil araçlarında kullanılmak üzere elektro-mekanik kitlilerin kullanılmaya başladığını kaydetti.

"YURTDIŞINDA SINAV YAPMAK İÇİN TEKLİF ALIYORUZ"

Uluslararası bazda sınav yapmak arzusunda olduklarını vurgulayan Demir, bazı ülkelerin ÖSYM'yi örnek alır hale geldiklerini ve birkaç ülkeden sınav yapılması için teklif aldıklarını söyledi. "Planladığımız tüm işleri hayata geçirdiğimizde en temel hedeflerimizden olan ulusal ve uluslar arası toplum nezdinde itibarı yüksek bir Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ni oluşturmuş olacağız." diyen Prof. Dr. Demir, ÖSYM'nin gerçek kimliği ve toplumsal algısının son dönemde yeniden oluştuğunu kaydetti.

Bazı kötü niyetli çevrelerin kurumları üzerinde sanal algı oluşturma çabası içinde olduğunu belirten Demir, "Kötü niyetlilerin görüş ve dile getirdikleri dışarıda bırakılırsa sistemin güvenli ve adil bir sınav sistemi oluşturduğumuz algısı toplumda yeniden yeşermektedir. Bu bizi mutlu etmektedir. Bizi asıl mutlu eden ise sistemin gerçekten her geçen gün daha güvenilir ve adil bir sınav sistemine dönüşmesidir. Sizler gibi dostlarımızın desteği ile çalışmalarımız daha güçlenecektir." şeklinde konuştu.

30 BİN SALONDA KAMERA İLE KAYIT YAPILDI

Konuşmasında sınav güvenliğini özellikle vurgulayan ÖSYM Başkanı, bu amaçla pek çok düzenleme yaptıklarını, adaylar gibi görevlileri de bazı yasaklar kapsamına aldıklarını, mevzuat çalışmalarında sona geldiklerini, daha önce teşkilat kanunu olmayan bir kurumun bugün 6114 sayılı kendi yasasının olduğunu da ifade etti. Geçen yıl yaklaşık 30 bin salonda kamera ile kayıt yaptıklarını, bu yıl tüm salonda çekim yapabilecek yeteneğe de sahip olduklarını vurgulayan Demir, yine bu yıl saklama merkezlerinde ve nakil araçlarında kullanılmak üzere elektro-mekanik kitlerin kullanılmaya başladığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?