banner15

Otizmli 350 bin öğrencinin 321 bini okulsuz kaldı

Ülkemizde Otizm hastası 350 bin eğitim yaşındaki öğrenci, okul ve eğitmen eksikliği nedeniyle bu yıl okula gidemedi

Otizmli 350 bin öğrencinin 321 bini okulsuz kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye genelinde 0-18 yaş arasındaki 350 bin otizmli çocuktan sadece 29 bini ders başı yapabildi.

Milliyet'ten Şevket Yaman ve Mert İnan'ın haberine göre, Devlet okullarında kendilerine uygun sınıf ve özel eğitim öğretmeni bulamayan çok sayıda otistik çocuk, özel okul ücretleri de aileleri tarafından karşılanamayınca eğitimlerine devam edemez duruma geldi.

Topluma adapte olabilmeleri için ilk yaşlarından itibaren özel eğitim görmesi gereken çocuklara, özel merkezlerde haftada 2-3 saat devlet desteği ile ücretsiz eğitim sağlanırken, bu sürenin artırılması için ek ücret talep ediliyor. Ancak bu merkezler normal okul yerine geçmiyor. Bu eğitimlerini tamamlayan çocuklara diploma yerine, öğrenim belgesi veriliyor.

Kızının eğitim hakkından yararlanamamasına tepki koyan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın gündeme getirdiği sorun aslında yaklaşık 350 bin otistik öğrenciyi ve velilerini ilgilendiriyor. Otistik çocukların eğitim alanında yaşadıkları sorunlarIı anlatan Arık, Türkiye’de bu çocukların eğitimi için gerekli altyapının olmadığını söyledi.

68 ÇOCUKTAN BİRİ RİSK ALTINDA

Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin de, 1985’te her 2500 çocuktan birine konan otizm tanısının, 2000’de 150’de 1, 2013’te 88’de 1 çocukta görülmeye başladığını ifade ederek, “Bugün her 68 çocuktan biri otizm riski ile dünyaya geliyor. Dünyada her 20 dakikada bir çocuk otizm tanısı alıyor. Dünyada kabul edilen 68’de 1 oranını baz alarak Türkiye için yaptığımız nüfus projeksiyonuna göre 0-18 yaş yaklaşık 352 bin otizmli çocuk ve gencimiz olduğunu, bu çocuklarımızdan 29 bininin eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanmak için beklediğini söyleyebiliriz.

Ülkemizde yaklaşık 1 milyon 142 otizmli birey olduğu ve bundan etkilenen 4 milyon 568 bin aile olduğunu tahmin ediyoruz. Ülkemizde otizmli çocukların devam ettiği, ayrıştırılmış özel eğitim uygulama merkezlerinin toplam sayısı 727, ayrıştırılmış eğitimde 24 bin 527, yarı kaynaştırmada 2 bin 759 otizmli öğrenci olmak üzere eğitime erişebilen otizmli çocuk sayısı 29 bin 782. Oysa 0-18 yaş grubunda 352 bin otizmli çocuk ve gencimiz olduğunu düşünürsek bu sayıların vahameti anlaşılır.” 'Neler yapılmalı?' Otizmli çocukların gösterdiği yetersizlik alanlarına, öğrenme ve davranış özelliklerine uygun bir müfredat tüm eğitim kademeleri için hazırlanmalı.

Öğretmenler özel eğitim konusunda bilgilenmeli. Öğretmenler, otizmli çocukların eğitimi için bilimsel dayanaklı uygulamaları öğrenmeleri için destek almalı.Genel müfredattan yararlanan otizmli çocuklar kaynaştırma eğitimi almalı, orta ve ağır düzeyde otizmden etkilenmiş çocuklar yetersizlik alanlarına uygun müfredatla eskisi gibi otistik çocuklar eğitim merkezlerinde eğitim almalı.

Tüm okul öncesi, sınıf ve branş öğretmenleri kaynaştırma konusunda bilgi ve beceri sahibi olmalı. Bu amaçla gerektiğinde uzaktan eğitim olanaklarından yararlanmalı. Öğretmen yetiştiren programlarda var olan özel eğitim ve kaynaştırma dersleri zorunlu hale getirilmeli ve içerikleri kaynaştırmaya doğrudan hizmet edecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Tedaviyi öğretmenler yapmalı Otizm Vakfı Başkanı Aydın Çayan ise, “Öncelikle bu sorunla mücadele için otizm tanısının çok erken yaşlarda konulması gerekiyor.

Tanıyı doktorlar koyacak tedaviyi ise öğretmenler uygulayacak. Çünkü bu zihinsel engelliler içindeki en ağır rahatsızlık. Ve otizmli çocukların hepsi bir değil. Kişiden kişiye farklılık gösteriyor. O yüzden bu çocukların her birinin ayrı özel eğitim alması gerekiyor. Aslında çok zeki olanları var. Her şeyi ezberleyebiliyor bazıları ama tek başlarına yemek dahi yiyemiyorlar, sorun bu. Devletin eğitim desteğinin de bu noktada artırılmasına ihtiyaç var” değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 11:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35