banner39

ÖYM'lerin kaderi Perşembe günü belli olacak

Muş Sulh Ceza Mahkemesi, ÖYM’lerin devamını sağlayan fıkranın da yer aldığı 3. yargı paketinin geçici 2. maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu, başvuru Perşembe günü incelenecek

Güncel 13.01.2014, 12:21 13.01.2014, 12:32
ÖYM'lerin kaderi Perşembe günü belli olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeniden yargılama tartışmalarında Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun gündeme getirdiği “Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM) tamamen kalksın” önerisi, Anayasa Mahkemesi’nin de gündeminde yer alıyor. Barolar Birliği, ÖYM’lerin Temmuz 2012 sonrası verdiği kararların bozulması idi.

Haberturk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre Muş Sulh Ceza Mahkemesi, baktığı bir dava kapsamında ÖYM’lerin devamını sağlayan fıkranın da yer aldığı 3. yargı paketinin geçici 2. maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Muş Sulh Ceza Mahkemesi, geçici 2. maddenin bir ya da birkaç fıkrasının değil, bütünüyle iptaline karar verilmesini istedi.

PERŞEMBE GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK

Yüksek Mahkeme, geçici 2. maddenin iptal istemini perşembe günü esastan görüşerek karara bağlayacak. Muş Sulh Ceza Mahkemesi’nin yaptığı itiraz Anayasa Mahkemesi tarafından haklı bulunursa, Temmuz 2012’den sonra karara bağlanan Ergenekon, Balyoz ve Şike gibi davalarda “yeniden yargılama” gündeme gelebilecek, ÖYM’ler tamamen kalkmış olacak.

GEÇİCİ 2. MADDE NEDİR?

Temmuz 2012’de çıkarılan ve kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen 6352 sayılı kanunla ÖYM’ler kaldırılmış ancak kanuna eklenen geçici 2. maddeyle ÖYM’lerin ellerindeki davalar bitene kadar görevlerinin devamı sağlanmıştı. 5 Temmuz 2012’den sonra Balyoz, Şike ve Ergenekon gibi pek çok davayı yine geçici 2. madde nedeniyle ÖYM’ler karara bağlamıştı.

Geçici 2. maddede ÖYM’lerin devamının sağlanmasının yanısıra kaçak elektrik kullananlara zararı karşılamaları halinde “hırsızlık”tan ceza verilmesinin önüne geçilmesi, hükümlülerin cezanın son 1 yılını denetimli serbestlik kapsamında geçirmeleri, ÖYM’lere açılan davaların TMK ile yetkili mahkemelere açılmasını öngören hükümler de yer alıyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?