Özbekistan yarın yeni cumhurbaşkanını seçiyor

Özbekistan, yarın yapılacak cumhurbaşkanı erken seçimine hazırlanıyor.

Özbekistan yarın yeni cumhurbaşkanını seçiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da ülkeyi 27 yıl boyunca yöneten ilk Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un beyin kanaması geçirerek 2 Eylül'de vefat etmesi üzerine, ülkede cumhurbaşkanı erken seçiminin yapılması gündeme geldi.

Kerimov'un defin töreninden bir kaç gün sonra toplanan ülke parlamentosunun alt kanadı olan Yasama Meclisi ile Senatonun ortak genel kurul toplantısında, geçici cumhurbaşkanının belirlenmesi görüşüldü.

Ülkedeki mevcut anayasaya göre, geçici cumhurbaşkanı görevini üstlenmesi gereken Senato Başkanı Nigmatulla Yoldaşev, bu görevi reddetti.

Bunun üzerine ülke parlamentosu, cumhurbaşkanlığına, Başbakan Şavkat Mirziyoyev'in vekalet etmesine ve erken seçimlerin 3 ay içerisinde yapılmasına karar verdi.

Genel kurulda konuşan Başbakan Birinci Yardımcısı Rustam Azimov da Mirziyoyev'i ilk Cumhurbaşkanı Kerimov'un siyasi devamı olarak nitelendirerek, bu görevi üstlenmeye en çok onun layık olduğunu dile getirdi.

Merkez Seçim Komisyonunu cumhurbaşkanı erken seçiminin 4 Aralık'ta yapılmasını kararlaştırdı. Cumhurbaşkanı adaylarının sadece siyasi partilerin tarafından önerildiği Özbekistan'da 4 siyasi parti de seçimlere katılma kararı aldı. Partiler kurultaylarında aldıkları kararla cumhurbaşkanı adaylarını belirledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 20:45
YORUM EKLE

banner33

banner37