banner39

Özbekistan'daki Alman üssü kapatıldı

Özbekistan'daki Alman askeri üssü açıklama yapılmadan Özbek yetkililere teslim edildi

Güncel 14.12.2015, 17:48 14.12.2015, 18:16
Özbekistan'daki Alman üssü kapatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'ın güneyinde, Afganistan sınırı yakınlarında bulunan Termez Havalimanı'ndaki Alman askeri üssünün kapatıldığı bildirildi.

Özbekistan güvenlik birimlerine yakınlığıyla bilinen bir internet sitesinde yayınlanan habere göre, 2002 yılından bu yana Afganistan'daki uluslararası koalisyonu desteklemek üzere Termez Havaalanı'nda konuşlanan 300 kadar Alman askerinin bulunduğu askeri üssün kapatıldığı ifade edildi. Alman askerlerinin, askeri üssü Özbek yetkililere iade ettikten sonra hafta sonu bölgeden ayrıldığı kaydedildi.

Askeri üs, Afganistan'da bulunan Alman askerlerine askeri olmayan malzemelerin ulaştırılması için geçiş noktası görevi görüyordu.

Özbekistan hükümeti ve Taşkent'teki Almanya Büyükelçiliği, konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Üssün kapatılma nedeni hakkında da bilgi verilmedi.

Almanya Savunma Bakanlığı, daha önce Termez Havaalanı'ndaki askeri üssün yıl sonuna kadar kapatılacağını duyurmuştu.

Özbekistan ile Almanya arasında 2002 yılında imzalanan anlaşmaya göre, Afganistan'daki uluslararası koalisyonda görev yapan Alman askerlerine destek vermek üzere Termez Havaalanı'na 300 kadar asker konuşlandırılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?