Özel Harekat 285 bin başvuruyla rekor kırdı

Özel harekat polisi için açılan ilana rekor başvuru geldi. 9 bini erkek, bini kadın toplam 10 bin kişilik kontenjana şu ana kadar 285 bin kişi müracaat etti.

Güncel 15.11.2016, 19:12 15.11.2016, 21:34
Özel Harekat 285 bin başvuruyla rekor kırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında FETÖ'yle mücadelede büyük başarı sağlayan özel harekat polislerine 10 bin kişi daha ekleniyor. Polis Akademisi ve Polis Meslek Eğitim Merkezlerine özel harekat polisi yetiştirmek üzere alınacak 9 bin erkek ve bin kadın için rekor bir başvuru sayısına ulaşıldı. Şu ana kadar 285 bin kişinin özel harekata müracaat ettiği öğrenildi.

Sınavı ve mülakatı geçen öğrenciler, birimlere ayrılacak ve uzmanlık eğitiminden geçirilecek. Bu çerçevede öğrencilere keskin nişancı, pusuya karşı koyma, keşif, istihbarat, nokta operasyonu, rehine kurtarma operasyonu, koruma, köpek timi, bomba ve su eğitimleri verilecek. Eğitimler tamamlandığında her bir Özel Harekat polisi, 10 kilo sırt çantası ile 2 bin 500 metreyi 15 dakikanın altında kat edebilecek, tabanca ve piyade tüfeği atışlarında yüzde 50 başarı sağlayacak düzeye gelecek.

KESKİN NİŞANCI OLACAK, PATLAYICILARI ETKİSİZ HALE GETİRECEK

Özel Harekat eğitimi tamamlandığında polislerin fizikleri ve kondisyonu, her tür operasyonu gerçekleştirebilecek düzeye yükselecek. Polisler, ileri atış tekniklerini bilecek ve keskin nişancılık yapabilecek. Her tür patlayıcı düzeneğini ve patlayıcı maddeyi tanıyacak olan bu polisler, patlayıcıları nasıl etkisiz hale getireceğini öğrenecek. Polisler, yaralılara ilk yardım konusunda da bilgilendirilecek. Polisler yüksek riskli ve kritik operasyonlarda görev almak üzere yetiştirilmeleri sonrası, tüm Özel Harekat şubelerine dağıtılacak. Buralarda, terör örgütlerinin eylem yapma ve harekat kabiliyetinin en aza indirilmesi amacıyla görev yapacaklar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?