banner15

'Özel Kuvvetler Komutanı Barzani ile görüştü'

Özel Kuvvetler Komutanı Aksakallı'nın tırmanan Musul'daki Türk askeri varlığı gerginliği sonrası Barzani ile görüştüğü öne sürüldü

'Özel Kuvvetler Komutanı Barzani ile görüştü'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile Kuzey Irak'ta bir araya geldi.

Süperhaber'den Metehan Demir'in edindiği bilgilere göre, Barzani ile görüşmede Başika'daki Türk askerlerinin güvenliğinin çok önemli olduğu belirtilerek, Türkiye'yle işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Ayrıca, bölgede yaşayan Türkmen nüfusun da Türkiye'nin hassasiyet gösterdiği konulardan biri olduğunun altı çizildi.

DAEŞ tarafından, bugüne kadar 10'a yakın saldırı teşebbüsünde bulunulan Başika üssüne terör örgütünün daha büyük provokatif saldırılar gerçekleştirmesinden endişelenen Türkiye ilgili tüm taraflara, böyle bir saldırının olması halinde bunun bedelinin en ağır şekilde ödetileceğini kesin bir dille iletti.

Önceki gün Irak Meclisi, TSK'nın 500 civarında Türk askerinin bulunduğu Başika üssünü terk etmesini istemişti. Ankara'dan ise Irak'ın üstü kapalı tehditler de içeren bu isteğine sert tepki gelmişti. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Irak'ı sert sözlerle eleştiren açıklamalarda bulunmuştu. Son olarak Irak'ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Bağdat'a iletilmek üzere sert bir nota verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 23:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48