banner15

Paralel operasyonda 34 şüpheli adliyede

İstanbul merkezli paralel operasyonda gözaltına alınan 34 şüpheli, sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye götürüldü

Paralel operasyonda 34 şüpheli adliyede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul merkezli Paralel Devlet Yapılanması iddialarına (PDY) yönelikoperasyonda gözaltına alınan 34 şüpheli, sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye götürüldü.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul, Konya ve Kırklareli'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 4'ü kadın 34 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlılar sağlık kontrolü için geniş güvenlik önlemleri çevik kuvvet minibüsleriyle Bayrampaşa Devlet Hastanesine getirildi.

Adli tabiplikte muayene edilen şüpheliler, Kartal'daki Anadolu Adliyesi götürüldü.

OPERASYON SÜRECİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 19 Kasım 2014'te yapılan ihbar üzerine, Birim Gayrimenkul Limited Şirketi ile bu şirkete bağlı kuruluşlarda özellikle Maltepe'de bulunan bir restoranda PDY ile ilgili toplantılar yapıldığı, terör örgütüne finansman sağlandığı iddiaları üzerine Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma devam ederken söz konusu restoranda bir kamyonet evrakın imha edileceğine ilişkin 12 Eylül 2015'te gelen ihbar üzerine sulh ceza hakimliğinden talep edilen karar doğrultusunda yapılan aramada, imha edilmek üzere hazırlanan belgelere el konulmuştu.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve bulgular ile hazırlanan rapor doğrultusunda sulh ceza hakimliğinin kararı uyarınca "terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "terör örgütünün finansmanını sağlamak", "suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından İstanbul merkezli 3 ilde operasyon düzenlenmişti.

Sulh ceza hakimliğinden alınan karar doğrultusunda da PDY ile ilişkisi olduğu tespit edilen 1 dernek ile 6 şirket hakkında da arama kararı alınmış, dernek ve şirketlerin tüzel adreslerinde yapılan aramalar sonucu suç delili olabilecek belge ve eşyalara el konulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 08:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48