banner39

'Paralel operasyonu'nda 67 kişi firarda

'Paralel Devlet Yapılanması' iddialarıyla başlatılan operasyonda dün 73 kişi hakkında gözaltı kararı verildi; sadece 5 kişi gözaltına alınabildi

Güncel 12.12.2015, 09:10 12.12.2015, 09:41
'Paralel operasyonu'nda 67 kişi firarda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul, Ankara'nın da aralarında bulunduğu 10 şehirde dün düzenlenen 'Paralel Devlet Yapılanması' operasyonlarında haklarında gözaltı kararı bulunanların tamamına yakını firari çıktı. Operasyonda Fethullah Gülen de dahil olmak üzere 73 şüpheli için gözaltı kararı alındı. Ancak sadece eski AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen ve 4 şüpheli gözaltına alınabildi. Rektör Şerif Ali Tekalan, İş adamı Akın İpek ve Gazeteci Ekrem Dumanlı firariler arasında.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Anayasayı ihlale teşebbüs etmek, silahlı terör örgütü kurup yönetmek, hükümeti yıkmaya ve görevini yapmaya engellemeye teşebbüs etmek” suçlarından sürdürdüğü soruşturmada dün 10 ilde operasyonlar yapıldı.

Operasyon kapsamında Ankara’da Kazım Avcı, Şanlıurfa’da Cemal Türk, İstanbul’da Ali Çelik, Dilaver Azim ve eski AK Parti Milletvekili İlhan İşbilen adreslerinde bulunup gözaltına alındı.

BULUNAMAYANLAR

Koza İpek Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, ABD’de yaşayan ve Fethullah Gülen’in yerine geçecek kişi olarak gösterilen Mustafa Özcan, İsmail Büyükçelebi, öğrencilerin yetiştirilmesinde sorumlu olan Sait Aksoy, Necdet Başaran, eski Polis Akademisi öğretim üyesi, yazar Önder Aytaç, Aladdin Kaya, Mustafa Yeşil, eski Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Cemaat’in Emniyet imamı olduğu öne sürülen Osman Hilmi Özdil, Yargı imamı olduğu ileri sürülen Ahmet Can, Gülen’in doktoru olduğu ileri sürülen Tuncay Delibaş’ın da aralarında bulunduğu 67 şüphelinin firari olduğu anlaşıldı. Haklarında gözaltı bulunan kişiler arasında Cemaat’in Brezilya ve Arnavutluk imamlarının da bulunduğu belirtildi. 22 şüphelinin Türkiye’de olduğu tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?