'Paralel Yapı' operasyonunda 13 tutuklama

Bartın merkezli 6 ilde yapılan, Paralel Devlet Yapılanması (PDY) operasyonunda gözaltına alınan 26 kişiden 13'ü tutuklandı.

'Paralel Yapı' operasyonunda 13 tutuklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 'Terör örgütüne üye olmak', '6 bin 415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet' suçlarına ilişkin yürütülen PDY soruşturması kapsamında Bartın ile birlikte İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara ve Karabük'te geçen Perşembe günü operasyon yapıldı.

Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) ile belirlenen diğer adreslerde arama yapıldı. Bartın'da aralarında Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı C.Ç., TSO Meclis Başkanı H.Ç., BAKİAD Genel Sekreteri H.Ö. ile işadamı, öğretmen ve imamların bulunduğu 20 ve diğer illerde 6 olmak üzere toplam 26 kişi gözaltına alındı.

Şüpheliler, Cumartesi günü Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorguları ardından adliyeye sevk edildi. 1 kişi, savcılık tarafından serbest bırakıldı. Diğer 25 kişi nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Bu sabaha karşı sona eren duruşmada aralarında Bartın TSO Meclis Başkanı H.Ç. ve BAKİAD Genel Sekreteri H.Ö'nün de bulunduğu 13 kişi, 'Terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla tutuklandı. Bartın TSO Başkanı C.Ç. ile birlikte 12 kişi ise adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada aralarında örgütün il sorumlusu konumundaki imam da olan 7 kişi hakkında yakalama emri çıkarıldığı, soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 12:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35