banner39

Paris cinayetlerinin Türkiye bağlantıları belirlendi

Paris'te öldürülen PKK'lı 3 kadınla ilgili soruşturmanın MİT ayağı tamamlandı. MİT, cinayet zanlısının Türkiye bağlantılarını tespit etti. Dosya yakında Paris'e gönderiliyor

Güncel 28.04.2014, 09:39 28.04.2014, 09:39
Paris cinayetlerinin Türkiye bağlantıları belirlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'te geçtiğimiz yıl üç PKK'lı kadının öldürülmesiyle olayının üzerindeki sis perdesi aralanıyor. Şüpheli Ömer Güney'in, Türkiye'ye geldiğinde kimlerle görüştüğü tespit edilirken bağlantılar da ortaya çıkartıldı.

Sabah'ın haberine göre cinayete ışık tutacak dosya önümüzdeki günlerde "adli yardım" kapsamında Paris'e gönderilecek.

Paris'te 9 Ocak 2013'te PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez öldürülmüştü. Cinayetlere ilişkin soruşturmayı yürüten Paris Asliye Hukuk Mahkemesi Terörle Mücadele Birimi Asbaşkanları Jeanne Duye ve Cristophe Teissier ile Birinci Asbaşkan Laurence Le Vert, cinayetlerin faili Ömer Güney hakkında Türkiye'den adli yardım talebinde bulunarak "istinabe belgesi" hazırlamış, "Acil" koduyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti. Cinayete ışık tutacak telefon numaralarını incelemeye alan Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Sadık Bayındır'ın, numaraları MİT'e verdiği ve incelenmesini istediği öğrenildi. İstihbarat birimleri, şüpheli Ömer Güney'in kimlerle görüştüğü, konuşmalarını hangi baz istasyonu üzerinden, nerede yaptığı, bu telefon numaralarını kimlerin kullandığı ve bu telefonlar üzerinden kimlerle iletişime geçtiği yönünde geniş çaplı bir soruşturma yaptı. Soruşturmada, bu numaraları kullananların yakınlık analizleri de yapılarak tüm bağlantılar ortaya çıkartıldı. İstihbarat birimleri, Güney'in Türkiye'de irtibata geçtiği numaraların kime ait olduğunu tespit ederken bu kişilerin de kimlerle iletişime geçtiğini tespit etti. Savcı Bayındır bu kişilerin ifadesini aldı ardından da detaylı bir dosya hazırladı. Paris'te ve Ankara'da yürüyen soruşturmalara yeni bir boyut katacak olan dosya önümüzdeki günlerde Paris Savcılığı'na gönderilecek.

Olay sonrası Ankara Cumhuriyet başsavcılığı da resen soruşturma başlatmıştı. Soruşturma için Fransa'dan adli yardım için yazışmalar yapılmış ancak hiçbir cevap verilmemişti. Savcılık Paris'in "adli yardım" kapsamında gönderdiği numaralarla soruşturmaya yeni bir boyut kattı. Tespit edilen isimler üzerinden örgütsel bağlantıları incelemeyi alırken numara sahipleri ve irtibatları ile soruşturmanın büyüyeceği öğrenildi. Savcılık kaynakları tespit edilen isimlerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?