banner39

Parkların altına otopark yapılacak

Bakanlık yayımladığı yeni yönetmelikle parkların altına otopark yapmayı kararlaştırırken çevreciler bitki örtüsünün bundan zarar göreceğini savunuyor

Güncel 10.09.2013, 08:21 10.09.2013, 08:33
Parkların altına otopark yapılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yol ve kaldırımlara araçların park etmesini engellemek için park ve meydanların altını otoparka dönüştürecek. Ayrıca çevredeki binaların kendilerine ait otoparklarının giriş çıkışları da kamuya açık otoparklarla birleştirilecek.

Zaman'da yer alan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni yönetmeliğine göre yeni yerleşim alanlarındaki park ve meydanların altları mevcut ağaç dokusu, ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarına zarar vermeden otopark olarak değerlendirilecek. Bakanlık bu uygulama ile yerleşim alanlarındaki otopark sıkıntısını çözmeyi hedefliyor.

Yönetmelikte ayrıca binaların bodrum katlarında bulunan otoparklardan yolların altında bulunan kamuya açık otoparklara geçiş verilecek. Bu uygulama daha çok kentsel dönüşüm kapsamında yeni kurulacak olan şehirlerde her bina altından ayrı bir otopark çıkışını önlemek için hayata geçirilecek.

Ayrıca yeni düzenleme ile trafik akışının kesintiye uğramaması da hedefleniyor. Yönetmelikte, yol, otopark, park, yaya bölgesi ve kaldırım gibi yerler üzerinde bulunan büfe, trafo merkezi, ulaşım ve haberleşme noktaları, sinyalizasyon ve aydınlatma elemanları, çöp kutusu, bank, reklam ve bilgilendirme levha ve panoları gibi kent mobilyası ve peyzaj ürünlerinin de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standartlarına uygun olması öngörülüyor.

Yönetmelik ayrıca belediyelere, binaların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamasına kural koyma yetkisi de veriyor. Belediye meclislerinin karar alması durumunda binaların yöresel mimariye ve yöresel malzemeye göre inşa edilmesi zorunlu tutulabilecek.

Bu arada düzenlemeye tepkiler de geliyor. Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı  Murat Çetintaş, parkların altına otopark yapılmasının üstteki bitki örtüsüne zarar verdiğini belirterek, "Avrupa'da bu uygulamanın örneği yok." dedi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?