banner39

banner35

Parti bayrağı olmayacak..Karamollaoğlu'ndan Moğollar hatırlatması

İstanbul'da bayraksız Kudüs mitingi yapacak. 9 Şubat'ta gerçekleşecek mitinge, 60 sivil toplum örgütü de destek veriyor. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da davet ettiği mitinge, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu katılım sağlayacaklarını açıklamıştı

Güncel 08.02.2020, 09:42 08.02.2020, 15:55
Parti bayrağı olmayacak..Karamollaoğlu'ndan Moğollar hatırlatması

ABD Başkanı Donald Trump'ın tek taraflı Orta Doğu planına tepki gösteren Saadet Partisi, 9 Şubat'ta İstanbul Yenikapı Meydanı'nda miting yapacak.

İstanbul'da bir otelde basın mensuplarıyla bir araya gelen Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim mitingle ilgili bilgiler verdi.

Söz konusu planı reddettiklerini söyleyen Sevim, "Kudüs'ü, Filistinlilerden başkasına vermeyi ifade edebilmesini reddediyoruz. Bu planı yok hükmünde kabul ediyor ve tarihin çöplüğündeki yerini bugünden aldığını açıkça ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 "Bir araya gelmemiz gerektiğinin, ihtilafları bir kenara bırakarak tek vücut olmamız gerektiğinin farkındayız" diyen Sevim, şunları kaydetti:

Ülkemizdeki herkesi, yüreği Mescid-i Aksa sevdasıyla, Kudüs sevdasıyla, Bağımsız Filistin sevdasıyla yanan herkesi bir araya getirmek, birleştirmek istiyoruz. Gazze’de, Batı Şeria’da direnen yiğitlerin yüreğine ferahlık olmak istiyoruz. Kudüslü, Ramallahlı Filistinlilerin haykıran sesi olmak istiyoruz. Tüm mazlumların kalbine umut olmak ve tüm kardeşlerimize ‘İyi ki Türkiye var! İyi ki İstanbul var’ dedirtmek istiyoruz.

Mescid-i Aksa'nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu hatırlatan Sevim, "İşte bu yüzden, gün dayanışma günüdür. Gün siyasi kimlerimizden sıyrılıp bir araya gelme günüdür. Gün Kudüs'e omuz verme günüdür. Bunun için, hangi partiden, hangi düşünceden, hangi STK'dan, hangi gruptan olursa olsun herkesi, istisnasız herkesi 9 Şubat Pazar günü Yenikapı Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz Büyük Kudüs Mitingi’ne katılmaya davet ediyorum" dedi.

SİYASİ PARTİ BAYRAĞI OLMAYACAK, 60 STK DESTEK VERİYOR

Sevim, mitingi Saadet Partisi organize etse de Yenikapı'da Saadet Partisi bayraklarıyla yer almayacaklarını söyledi.

Mitinge aralarında İHH, ÖNDER, UDEF, Memur-Sen ve Hak-İş'in de bulunduğu 60'a yakın sivil toplum örgütü destek veriyor.

Bu mitingin siyasi rant aracı olarak kullanılmaması için gayret gösterdiklerini söyleyen Sevim, "İstanbulumuzun bütün siyasi parti il başkanlarıyla görüşerek onları da mitinge davet ettik. Onlar da inşallah üzerilerine düşen sorumluluğu ifa ederler" şeklinde konuştu.

Sevim, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet liderlerini mitinge davet ettiğin vurgulayarak, Türkiye’deki diplomatik temsiller ile yabancı basının da mitinge davet etildiğini belirtti.

Mitingin Dünyayı ve İslam alemini ayağa kaldıracak bir nitelikle olmasını istediklerini belirten Sevim, "Kudüs'ün değerini ortaya koyacak olan buluşmayı ortaya koyacağız" dedi.

Geçtiğimiz gün paylaşımda bulunan Karamollaoğlu, sözde barış planına tepki göstermişti. Filistin ve İsrail'in yeniden şekillendirildiği planı 'yüzyılın rezilliği' olarak niteleyen Karamollaoğlu, "Siyasi görüşü, partisi, ideolojisi, inancı ne olursa olsun aziz milletimizin her bir ferdini 9 Şubat'taki 'Büyük Kudüs Mitingi'ne davet ediyorum" dedi.

Temel Karamollaoğlu'nun mesajı şu şekilde:

* ABD Başkanı Trump; Filistin meselesinde insanlığın gözünün içine baka baka yüzyılın anlaşması diyerek yüzyılın rezilliğine imza atmıştır. BOP projesini ve Arz-ı Mevud hayallerini gerçekleştirme yolunda hızla ilerlemek için çaba sarf etmektedir.

* Fakat “Bedeli ne olursa olsun Müslüman’ca yaşamanın haysiyetine talip olanlar” bu projenin sonuna kadar karşısındadırlar ve ne gerekiyorsa yapmak için hazırdırlar.

* Çünkü Kudüs demek; Mekke, Medine, Şam, Trablus, İstanbul demektir. Eğer bugün Kudüs’ü müdafaa edemezsek yarın; Diyarbakır’ı, Konya’yı, İstanbul’u müdafaa edemeyiz.

* Bu sebeple dünya Siyonizmine kararlılığımızı göstermek için 9 Şubat Pazar günü Yenikapı’da "Büyük Kudüs Mitingi’ni" hep birlikte icra edeceğiz.

* Bugün; Kudüs için bütün kimliklerden sıyrılıp tek bir yürek olma günüdür.
* Moğollar Bağdat’a yürürken Hanbelî ve Şafi âlimleri kendi aralarında sert fıkhi tartışmalar yapıyordu. Fakat Moğollar Bağdat’ı tarumar edince Hanbeli, Şafi, Hanefi diye ayırt etmediler.
Bugün tarih değil hatalar tekerrür ediyor.

* İslam dünyası içinde bulunduğu tartışmalardan sıyrılmalı Siyonizm’e karşı tek bir yürek olmayı başarmalıdır.
Bundan dolayı Yenikapı’da gerçekleştireceğimiz mitinge, başta genel başkanları olmak üzere bütün siyasi parti mensuplarını davet ediyoruz.

* Bu duygu ve düşüncelerle siyasi görüşü, partisi, ideolojisi, inancı ne olursa olsun aziz milletimizin her bir ferdini "Büyük Kudüs Mitingi'ne" davet ediyorum.

GELECEK PARTİSİ

Gelecek Partisi Siyasi İşler Başkanı ve Parti Sözcüsü Selim Temurci yaptığı açıklamada, "Gelecek Partisi Olarak pazar günü Büyük Kudüs Mitingi için Yenikapı’da olacağız!" açıklamasını yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, partisinin Kudüs mitingi kararını sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu. Özdağ, "Pazar günü yapılacak olan 'Büyük Kudüs' mitingine GELECEK PARTİSİ OLARAK KATILACAĞIZ. Tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.Yaşasın tam bağımsız Filistin devleti, yaşasın özgür Kudüs..." ifadelerini kullandı.

HÜDA-PAR

Saadet Partisi genel merkezini arayan HÜDA-PAR yetkilileri, HÜDA-PAR Genel Başkanı İshak Sağlam ile teşkilatların Kudüs mitingine katılacağını bildirdi.

"KUDÜS, ÜMMETİN ORTAK DAVASIDIR"

Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın sıradan bir İslam coğrafyası olmadığına dikkat çeken Sağlam, HÜDA PAR teşkilatlarına çağrıda bulundu. Sağlam, "Mescid-i Aksa, yeryüzünde ibadet için kurulan mescitlerin ikincisidir. Aynı zamanda ibadet etmek için, namaz kılmak için, sefere gidilecek mescitlerin de üçüncüsüdür. Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’e bu gözle bakıyoruz. Bu sadece Filistinlilerin davası değil, ümmetin ortak davasıdır. Bu nedenle her kim Kudüs meselesini Mescid-i Aksa meselesini gündeme getirip ümmetin bunun üzerinde yoğunlaşmasını sağlarsa, ümmet için güzel bir hizmet yapmış olacaktır" dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam şunları kaydetti:

"Evet, belki sadece sokaklara çıkıp bunu telin etmek tek başına yeterli olmayacak ama bu bir adımdır. Biz özellikle, Müslümanlara bu hakareti yapan, bu ihaneti yapan guruplara, güruha şunu haykıracağız: Ümmet; Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın, siyonistlerin çizmesi altında ezilmesine asla razı olmayacaktır. Biz, özellikle bu etkinlikler vesilesiyle dünyaya bu mesajı vereceğiz ve dünyanın her yerinden, Kudüs’ün Müslümanların ortak sevdası olduğunu, Kudüs'ün Müslümanların ortak değeri olduğunu ilan edip haykıracağız. Bu nedenle bu pazar günü Diyarbakır, İstanbul ve Sakarya’da yapılacak olan etkinliklere halkımızın, çoluk çocuğunu alarak katılım göstermelerini, Kudüs’ün Müslümanların ortak malı ve sevdası olduğunu haykırmalarını istiyoruz. Bütün halkımıza, bu alanları boş bırakmamalarını ve en gür sesle işgal planlarını telin ettiklerini ilan etmelerini istiyoruz."

Kaynak: Karar

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?