banner39

'Pasifik'teki dengeleri değiştirebilecek ziyaret' başlıyor

Filipinler lideri Duterte, ilk Çin ziyaretine hazırlanırken, ülkesi ile Çin arasındaki ilişkileri ekonomiden öteye taşımaya çalışıyor.

Güncel 18.10.2016, 14:22 18.10.2016, 15:38
'Pasifik'teki dengeleri değiştirebilecek ziyaret' başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler'in ilginç çıkışlarıyla tanınan lideri Rodrigo Duterte'nin, ilk Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretine bugün başlıyor

Dört gün sürecek ziyaret öncesi Çin devlet ajansı Xinhua'ya konuşan Duterte, "Dedem Çinliydi. Bize yalnızca Çin yardım edebilir" dedi. Duterte, ihtiyacı olanın yalnızca konuşmak ve "sıkıca el sıkışmak" olduğunu söyleyen Duterte, Çin'den Filipinler'in ekonomisini ve ülkeyi inşa etmeye yardımcı olmasını istedi.

Ülkesi için büyük altyapı planları olduğunu kaydeden Duterte, bunu şu andaki sermaye birikimi ile gerçekleştiremeyeceğini söyledi.

Duterte, Güney Çin Denizi'ndeki gerilimi de artırmayacağına ilişkin söz verdi.

"ABD İLE ORTAKLIĞI SONA ERDİRECEĞİZ"

Filipinler başkanı Duterte, ABD başkanı Obama hakkında ettiği ağır hakaretlerden sonra uzun yıllardır müttefiki olan ABD ile en kısa sürede askeri ilişkileri de sonlandıracağını açıklamıştı.

Filipinli toplum toplantısında konuşan Duterte, "Bu en son yapılacak tatbikat, Filipinler ve ABD’nin birlikte yaptığı en son askeri uygulamadır" demişti. Duterte bu yaklaşımıyla 1951’den bu yana süregelen bir askeri birlikteliği de sonlandırmış olacak.

RUSYA VE ÇİN İLE YAKINLAŞMA

Devlet Başkanı Duterte, Rusya ve Çin'in, Mindanao'da direnişçi örgütlere karşı operasyonlarda kullanılmak üzere Filipinler ordusuna silah ve cephanelik sağlamayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, 9 Mayıs'taki seçimleri kazanmasının ardından "Manila'nın Washington yönetimine bel bağlamayacağını, bağımsız bir dış politika yürüteceğini" açıklamış, hatta Mindanao'daki ABD özel kuvvetlerinin geri çekilmesi çağrısında bulunmuştu.

Duterte, ay başında da Filipinler'in, bundan böyle diğer ülkelerle ortak deniz devriyelerine katılmamasını arzu ettiğini söylemişti.

ABD'YE MEYDAN OKUMUŞTU

Devlet Başkanı Duterte, başkanlık koltuğunda 100. gününün sonunda yaptığı konuşmada, ABD yönetimine “Hadi beni devirin." diyerek meydan okudu.

Duterte, “Bize paspas muamelesi yapamazsınız. Aksi halde buna pişman olursunuz." diyerek ABD yönetiminin kendisine yönelik eleştirilerine karşılık vermeyi sürdürdü. Konuşmasında “Söylediklerinize dikkat edin. Aksi halde Filipinler'i kaybedersiniz." ifadesini kullanan Duterte, ABD'nin Filipinler'in uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına karşı uyguladığı politikayı eleştirmesi yerine BM'deki büyükelçisi vasıtasıyla soruşturma açmasını tavsiye etti.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?