banner39

Patlamanın yakınlarında 3 çanta bulundu

Hakkari'de 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan mayınlı saldırının düzenlediği yerin yakınlarında 3 sırt çantası ve 2 patlayıcı bulundu.

Güncel 16.09.2010, 15:16 16.09.2010, 16:25
Patlamanın yakınlarında 3 çanta bulundu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakkari Valisi Muammer Türker, patlamanın ardından olay yerine giden vatandaşlar tarafından 3 sırt çantası ile 2 patlayıcı düzeneği bulunduğunu, düzeneğin incelenmek üzere güvenlik güçlerince muhafaza altına alındığını bildirdi.

Vali Türker, yaptığı açıklamada, kent merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Geçitli köyü yakınlarında bir minibüsün geçişi sırasında meydana gelen patlamanın ardından Geçitli köyünde yaşayan çok sayıda vatandaşın olay yerine gittiğini belirtti.

Patlamanın ardından bölgede güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri ile vatandaşlar arasında kısa süreli gerginlik yaşandığını ifade eden Türker, şunları kaydetti:

''Olay yerinde yapılacak inceleme için kalabalığı bölgeden uzaklaştırmak isteyen askerler ile vatandaşlar arasında kısa süreli gerginlik yaşanmış. Yakınlarını kaybeden vatandaşların psikolojisi nedeniyle bu tür olaylar yaşanabilir. Kalabalığın güvenlik güçlerinin müdahalesiyle olay yerinden uzaklaştırılmasının ardından cumhuriyet savcımız da olay yerinde incelemelerine başlamıştır. Böylesine üzücü bir olayın bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.''

Vali Türker, patlamanın ardından bölgeye ilk giden vatandaşların olay yeri yakınında 3 sırt çantası ile poşette 2 adet patlayıcı düzeneği bulduğunu bildirerek, ''Düzenek jandarma ekipleri tarafından incelenmek üzere muhafaza altına alındı. İncelemeden sonra patlayıcının türü ve menşei belli olacaktır'' dedi.

Bu arada, güvenlik güçleri ile vatandaşlar arasında yaşanan arbedede 2 askerin hafif yaralandığı, yaralı askerlerin helikopterle Hakkari Asker Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.

Hakkari'de mayınlı saldırıya uğrayan köy minibüsüne yakın yerde bulunan mühimmata savcı el koydu. Olayla ilgili tahkikat sürüyor.

Hakkari merkeze bağlı Geçitli Köyü'nden yolcu taşıyan Aydın Erol yönetimindeki minibüsün geçişi sırasında patlayan ve 10 kişinin hayatını kaybettiği mayınlı saldırı ile ilgili tahkikat devam ediyor. Patlamanın olduğu yere yakın köylüler tarafından bulunan el bombaları ve mermilere savcı el koydu.

Saldırıya maruz kalan Geçitli köyünde ilginç bir durumda ortaya çıktı. Bölgede korucu olmasına rağmen BDP'ye yakınlığıyla bilinen ender köylerden biri olan Geçitli köyü, 12 Eylül'de yapılan referandumda sandığı boykot etmişti.

Yorumlar (1)
zımba 12 yıl önce
bunlar filistinli değil bizi ilgilendirmiyor
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?