banner39

Patrik'in kemikleri İstanbul'da

Atatürk döneminde 1925 mübadelesinde sınır dışı edilen Patrik 6. Konstantin'in (Arapoğlu) kemikleri 86 yıl sonra İstanbul'a getirildi. Fener Rum Patrikhanesi'nin talebi ve hükumetin izniyle Türkiye'ye getirilen 6. Konstantin'in kemikleri Patrikhanede yapılan ayinin ardından Balıklı Rum Mezarlığı'na defnedildi.

Güncel 06.03.2011, 16:32 06.03.2011, 16:36
Patrik'in kemikleri İstanbul'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1925 yılındaki mübadelede sınır dışı edilen Patrik 6. Konstantin'in (Araboğlu) kemikleri, alınan izin sayesinde 86 yıl sonra İstanbul'a getirildi. Fener Rum Patrikhanesi'nde Batrholomeos'un yönettiği ayinin ardından 6. Konstantin'in kemikleri defnedilmek üzere Balıklı Rum Mezarlığı'na getirildi. Burada da Bartholomeos küçük bir ayin düzenledi. Edilen duaların ardından 6. Konstantin'in kemikleri mezarlığa defnedildi.

Basın mensuplarına açıklama yapan Bartholomeos, " Mübadele sırasında 1925'te sınır dışı edilmişti. Yaklaşık 5.5 yıl orada yaşadıktan sonra vefat etti. Bizde meclisimizde aldığımız karar sonrasında kemiklerinin buraya getirilmesini istedik. Hükumetimizin izniyle bu durumu gerçekleştirdik. Kendilerine minnettarız ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu bizim için dini bir borçtu ve bu vazifemizi yerine getirdik. Ruhu şad olsun. " diye konuştu.

Atatürk tarafından bölücü faaliyetlerde bulunduğu gerekçesi sınır dışı edilen 6. Konstantin, gönderildiği Yunanistan'da yaklaşık 5.5 yıl sonra vefat etmişti. Fener kilisesi, 1930 yılında Atina'da ölen ve Atina 1. Mezarlığı'na gömülen 6'ncı Konstantin'in kemiklerinin İstanbul'a gönderilmesi için hem Atina Belediyesi hem de Türkiye nezdinde girişimde bulunmuştu. Olumlu cevaplar gelince, Bergama Metropoliti İoannis, Atina'ya giderek kemikleri teslim aldı ve İstanbul'a nakletti.

Yorumlar (1)
talip emin 12 yıl önce
rum mezalimini ve bu cinayetlerin patrikhanelerde planlandığını unutanlar bunun hesabını veremezler. bizansın inşasına birkaç tuğla pardon kemik daha konuldu. buna müsade eden gafilllere yazıklar olsun.
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?