Patriotlar 4 milyar dolarlık projeye darbe vurdu

Suriye sınırına Patriot füze sistemi konuşlandırma kararı, Türkiye'nin 4 milyar dolarlık füze sistemi üretme projesine darbe vurdu

Güncel 03.12.2012, 17:27 03.12.2012, 18:52
Patriotlar 4 milyar dolarlık projeye darbe vurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin Suriye sınırına Patriot füze savunma sistemi yerleştirme kararının, Türkiye'nin kendi 4 milyar dolarlık anti-füze sistemi projesini rekabete açmayı engellediği belirtiliyor.

Savunma sistemi uzmanları, kararın, Türkiye'nin kendi uzun menzilli füze savunma sistemini geliştirmesini engellediğini söylüyor. Ayrıca, yaklaşık 4 milyar dolarlık proje için Avrupa firması Eurosam, Patriotları üreten Raytheon, Rusya'nın S-300'leri ve Çin'in HQ-9'u rekabet ediyor.

Türkiye 4 milyar dolar tutan hava savunma sistemi ihtiyacı için bu ülkelerle görüşmeye devam ediyor. Türkiye'nin söz konusu ülkelerle bir dahaki toplantısını aralık sonu ile ocak başında yapacağı bildirildi.

Fakat NATO üyesi ülkelerin sistemleriyle Rusya ve Çin'in sistemleri birbirleriyle uyumlu değil. Rusya ve Çin'in bu uyumsuzluktan yararlanarak NATO'nun gizli bilgilerine ulaşmasından korkuluyor.

Uzmanlar, patriotların Türkiye'ye yerleştirilmesinin Türkiye'nin hava savunma ihtiyacını karşıladığını söylüyor. Dolayısıyla Türkiye kendi füze üretim programını bile iptal edebilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?