banner39

PDY'nin 'darbeye teşebbüs' davasında ikinci duruşma

Fethullah Gülen ile 44 polisin "PDY yöneticisi ve üyesi olmak" ile "darbeye teşebbüs" suçlarından yargılandıkları davanın ikinci duruşması başladı

Güncel 17.06.2016, 12:26 17.06.2016, 12:26
PDY'nin 'darbeye teşebbüs' davasında ikinci duruşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Takipsizlikle sonuçlanan 17 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları, kurgulanmış soruşturmalar kapsamında bazı polisler ve bir hakimi dinledikleri iddiasıyla, firari sanık Fetullah Gülen ve 44 polisin "Paralel Devlet Yapılanması (PDY) yönetici ve üyesi olmak" ile "darbeye teşebbüs" suçlarından yargılandıkları davanın ikinci duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, aralarında eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ve eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kalender'in de olduğu 9 tutuklu, 3 başka suçtan tutuklu ve 17 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı. Duruşmada, bazı müştekileri ise avukatları temsil etti.

Duruşmada, 18 Mayıs'taki ilk duruşmada bazı sanık avukatlarının usule ilişkin itirazları olduğu ve sanıklar aleyhine tutum takındığı iddiasıyla mahkeme heyetinin reddine karar verilmesini istedikleri hatırlatılarak, bu talebin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği bildirildi.

Söz alan bazı tutuklu sanık avukatları, mahkeme heyetinin tek duruşma günü verdiğine dikkati çekerek, zamanın kullanılabilmesi için öncelikle tahliye taleplerinin alınıp daha sonra iddianamenin okunmasına geçilmesini istedi.

Mahkeme heyeti de, iddianamenin okunmasına başlanacağını belirterek, bir bölüm okunduktan sonra taleplerin alınacağını bildirdi. Duruşmada, iddianame okunuyor.

İddianamede, Gülen ile Ardıç, Çakallı ve Kalender, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", diğer şüpheliler "silahlı terör örgütü üyeliği"yle suçlanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?