banner39

Peşmerge isimleri geldi, geçiş yarın

Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak için gönderilecek Peşmerge güçlerinin isim listeleri hem Türkiye'ye hem ABD'ye iletildi. İlk birliklerin yarın Türkiye sınırından geçiş yapacağı belirtiliyor

Güncel 25.10.2014, 10:18 25.10.2014, 13:22
Peşmerge isimleri geldi, geçiş yarın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Peşmerge Güçleri’nden ilk birliğin Pazar günü (yarın) ağır silahlarla Kobani kentine geceçeği öğrenildi.

Kürt Bölgesi basınında yer alan haberlere göre, Peşmerge'nin ilk kafilesi yarın Türkiye sınırından geçerek Kobani'ye varacak. İlk birlikte, 150 peşmerge yer alıyor.
 
Yerel basına konuşan Peşmege Güçleri “birinci destek birliği komutanı”Ahmed Gerdi,  Peşmerge birliğinde son hazırlıkların tamamladığı ve Türkiye üzerinden Kobani’ye gidecek olan ilk birliğin hazır olduğu ifade etti.

Gerdi, Kobani’ye gidecek birliğin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Peşmergelerinden oluştuğunu belirtti.

Kobani’ye gidecek olan peşmergelerin kimlik bilgilerinin  Türkiye ile  ABD’le  paylaşıldığını öğrenildi.

YALANLAMA DA GELDİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ise Peşmergenin Kobani'ye (Ayn el Arap) gidiş tarihine ilişkin medyada yer alan haberleri yalanladı. Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, AA'ya yaptığı açıklamada, "Bazıları Peşmergenin yarın yola çıkacağını iddia ediyor. Peşmergenin ne zaman gideceği ve gönderilecek silahlara ilişkin yayımlanan bazı haberler yalandır. Kim konuşursa konuşsun, reddediyoruz. Bu bir askeri sırdır" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?