banner15

Peşmerge ve PYD Türkiye'den geçiş izni istiyor

Suriye'deki Kürt bölgelerinin bağlantı yolları IŞİD'in kontrolünde olunca Peşmerge ile buradaki PYD güçlerinin Kobani'ye geçmek için Türkiye topraklarını kullanmak istediği belirtiliyor

Peşmerge ve PYD Türkiye'den geçiş izni istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD’in Kobani’deki ilerleyişi üzerine hem Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani hem de PKK’nın Suriye kolu PYD’nin eş başkanı Salih Müslim, Türkiye’den ‘askeri sevkiyat için topraklarınızı kullanalım’ talebinde bulundu.

Hürriyet'in iddiasına göre Erbil’den bir kaynak, Barzani’nin Peşmerge kuvvetlerinin Türkiye üzerinden Kobani’ye geçişi için Ankara’dan resmi izin istediğini ifade etti.

Hürriyet Daily News’in haberine göre ise PYD lideri Müslim ise geçtiğimiz hafta Ankara’da yaptığı görüşmede Suriye’deki diğer Kürt kantonlarındaki silahlı güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani’ye geçişi konusunda anlaştıklarını ancak Türkiye’nin sözünü tutmadığını söyledi. Müslim, “Cezire kantonunda, Afrin’de silahlı güçlerimiz Kobani’ye destek vermek için bekliyor. Bunları Kobani’ye ulaştırmak için Türkiye’nin topraklarını kullanmak mecburiyetindeyiz. Türkiye sınırından geçişine izin vermelerini istedik” ifadelerini kullandı.

"ANKARA SÖZÜNÜ TUTSUN"

Türk yetkililerin kendilerine “Bazı tıkanmalar var gidermeye çalışıyoruz” dediğini aktaran Müslim, “Tıkanmanın nedenini bilmiyoruz. Kendi verdikleri sözleri yerine getirsinler. Başka bir şey istemiyoruz” diye konuştu. PYD lideri, dün Türkiye’den Kobani’ye bir araba tıbbi yardım malzemesi gittiğini de sözlerine ekleyerek, bunun devamını umduğunu belirtti. Müslim, “ABD daha önce bazı uzak hedefleri vuruyordu. Önceki akşamdan beri biraz etkili oluyor. Bizim başa çıkamadığımız tank gibi silahları imha etmek için hava saldırıları faydalı” dedi. Müslim, özellikle IŞİD tanklarına karşı anti-tank roketlere ihtiyaç duyduklarını vurgularken, Avrupa ülkelerinden silah yardımı konusunda somut bir gelişme olmadığını da kaydetti. Müslim, Barzani’den de henüz bir destek almadıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 10:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35