banner39

Pınar Selek davası başlıyor

Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili yargılanan Pınar Selek, yeniden yargılanıyor

Güncel 13.12.2012, 13:56 13.12.2012, 13:56
Pınar Selek davası başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili yargılanan Pınar Selek, iki kez verilen beraat kararının ardından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanıyor. Duruşma öncesi Selek'e destek verenler adliye önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Çağlayan Adalet Sarayı'nda görülecek duruşma öncesi avukatlar salona gelmeye başladı. Duruşma öncesi basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Zulüm dağıtılıyor. Onlardan bir tanesi de Pınar Selek davası. İyi ki bu dava var. Çünkü yıllardır Türkiye'nin her yerinde özel yetkili mahkemelerde bu yargı insanlarımıza zulüm dağıttı. Bu dava da onların sahikasından bir tanesi. Dayanışma içinde olmaya biz devam edeceğiz." diye konuştu. Sivil toplum kuruluşu adına ise Deniz Türkali basın açıklamasını okudu.

Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlama ile ilgili davada İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Pınar Selek, patlamaya bombanın mı yoksa LPG'nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek'in yeniden beraatına karar vermişti. Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için 'müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın' demişti. Pınar Selek'in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararı onaylanmıştı. Bunun üzerine dosyanın yeniden geldiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011'de görülen duruşmada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti. Fakat 22 Kasım'da görülen son duruşmada mahkeme direnme kararından vazgeçmişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?