banner39

PKK artık Öcalan'la doğrudan görüşme istiyor

Öcalan'la direkt temas kurmak istediklerini belirten Duran Kalkan, BDP/HDP'nin kendilerini temsil etmediğini, yapılan görüşmelerden sonra çelişlikli açıklamalar yapıldığını bunun da kendilerinde güven problemi oluşturduğunu söyledi

Güncel 10.06.2014, 12:20 10.06.2014, 13:42
PKK artık Öcalan'la doğrudan görüşme istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın dağ kadrosundaki tepe isimlerden Duran Kalkan, BDP veya HDP’nin temsilcileri olmadığını, tek muhatap olarak ‘Önderlik’ olarak nitelendirdikleri Abdullah Öcalan’ı gördüklerini, kendisi ile doğrudan ilişki olmadan artık söylenenlere inanmayacaklarını söyledi.

Kalkan, “Heyet ve hükümet farklı bir açıklama yapıyor. Bu bir güven sarsılmasına yol açıyor. Bundan böyle gerillayı kimse ikna edemez. Önder Apo ile doğrudan ilişki ve görüşme olursa ikna olur” dedi.

Örgüte yakın bir televizyon kanalında Duran Kalkan ile Kandil Dağı’nda yapılan röportaj yayınlandı. Duran Kalkan, KCK tarafından dün yapılan açıklamaya da değinirken, Abdullah Öcalan ile doğrudan ilişki kurmadan ve örgütte bulunanlara doğrudan hitap etmediği takdirde bu konuda yapılan açıklamalara artık inanmayacaklarını söyledi.

Kalkan, şöyle devam etti: “Öyle bazıları gidiyor, görüşüyorlar; kendilerine görüşüyorlar. Bizim temsilcimiz falan değillerdir. HDP ve BDP; PKK değil, gerilla değil. Herkes bunu bilsin. PKK, gerilla olarak önderliğimiz (Abdullah Öcalan) tek muhatabımız. Ama artık doğrudan ilişki olmadan hiçbir şeye de inanacak durumda değiliz. Bu nedenle gerilla, doğrudan ilişki kurup görüşmedikçe artık hiç kimseyi dinlemez. Hiç kimse de gerillaya şu, bu söylemeye kalkmamalı.”

Kalkan, İmralı’ya giden heyetin Abdullah Öcalan ve AK Parti yöneticileri ile görüştüğünü anlatırken, “Heyet bir açıklama yapıyor, hükümet hemen farklı bir açıklama yapıyor. Bu bir güven sarsılmasına yol açıyor. Onun için söyledim; Bundan böyle gerillayı kimse ikna edemez. Önder Apo ile doğrudan ilişki ve görüşme olursa ikna olur. Bizim kimseye ikna olacak şeyimiz kalmadı. Yapılanlar konuşulanlar ortada. Şu an özgürlük mücadelemizi geliştirmek için koşullar her zamankinden uygun. Niye umutlu olmasın. 3 aydır HDP, BDP yönetimi, gazeteciler başka gruplar gidecek deniliyor. Başka kimse gitti mi? Tayyip Erdoğan söyleme di mi bir grup var gidiyor. MİT gidiyor başka kimse gidemiyor. Bu kadardır hepsi boş çıktı şimdiye kadar” diye devam etti.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?