banner15

PKK ateşkesi bir ay daha uzattı

PKK, daha önce bir haftalığına uzattığı eylemsizlik kararını bu kez bir aylığına uzattı

PKK ateşkesi bir ay daha uzattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Terör örgütü PKK, 13 Eylül'de sona eren eylemsizlik kararını bir ay daha uzatma kararı aldı. Murat Karayılan, Kandil Dağı'nda ilk kez Türk basın mensuplarının toplu olarak çağrıldığı bir basın toplantısı düzenledi.

Karayılan, Hakkari'de 9 kişinin öldürüldüğü saldırının intikam amaçlı olduğunu ve barış sürecini provoke etmeyi hedeflediğini belirtti. Bu yüzden ateşkesi uzatma kararı aldıklarını belirten Karayılan, sürecin uzamasının ya da kalıcı olmasının ise güvene bağlı olduğunu kaydetti. Murat Karayılan, "Sadece güven bu süreci uzatır. Gerçekten sorunu çözmek istiyor mu istemiyor mu hükümet; bunu görmek için bir ay izleyip takip edeceğiz." dedi.

Karayılan, Kandil'deki basın toplantısında eylemsizlik sürecini uzattıklarını duyurdu.

Karayılan, "Karşılıklı güvenin gelişmesi ve sürecin nitelik kazanarak kalıcı barışa dönüşmesi için bu eylemsizlik sürecinin, süresiz bir ateşkes olarak uygulanması tarafımızdan arzulanıyor. Ancak hükümetin son iki haftada gerçekleştirdiği güvenlik zirvesi, Amerika ve Irak'la olan diplomatik faaliyetleri, sınır ötesi operasyon tezkeresi tarafımızdan samimiyetine ilişkin bizde ciddi kaygılara neden olmuştur" diye konuştu.

"Attığımız adım taktik değil stratejik bir adımdır" diyen Karayılan, bunun Kürt sorununda yeni bir sürecin başlatılması anlamına geldiğini dile getirdi.

Karayılan, "Ancak tasfiye ve şiddetten vazgeçilmezse ve üzerimize gelinirse bu kararı kaldıracağız. İlan ettiğimiz bu ateşkesin doğru görülmesini ve doğru değerlendirilmesini umuyoruz. Bilinmeli ki Kürt sorununda demokratik çözüm bölgede istikrar ve demokrasinin gelişmesinde önemli bir rol oynayacaktır." diye ekledi.

"AB ÜLKELERİ SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN POLİTİKA ÜRETMEDİ"

Güven verici adımlar atılırsa ateşkese devam edeceklerini ve barış istediklerini kaydeden Murat Karayılan, "Bu sorunların görüşülmesi için ateşkes ilan ettik. Türkiye'den atılan adımlar sorunları çözmeye yetmedi. AB ülkeleri bu konuda ne kadar samimi olduklarını göstermemeliler. Çünkü Avrupa ülkeleri Kürt sorunun konusunda bir politika üretmedi. Aksine bu güçler sorunun devam etmesinden yana" şeklinde konuştu.

Hakkari'de 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırının da "intikam amaçlı" olduğunu düşündüklerini belirten Karayılan, "Barış sürecini provoke etmek istediler. Onların istediğinin olmasını istemiyoruz bu yüzden ateşkesi uzatıyoruz." dedi.

Karayılan, ateşkesin kalıcı olmasının tek kelimeyle "güvene bağlı" olduğunu vurguladı ve "Sadece güven bu süreci uzatır." dedi. Murat Karayılan, "Hükümet sorunu gerçekten çözmek istiyor mu istemiyor mu? Bir ay izleyip takip edeceğiz." diye belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 19:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
ferhat kaya
ferhat kaya - 10 yıl Önce

kış geldiği için zaten inlerine çekilmek zorundalar. ateşkes diyerek kendilerini iyi niyetli göstermeye çalışıyorlar.

banner39

banner36

banner47

banner48