banner15

'PKK çocuğumu ver' eylemi Ankara'ya taşınıyor

Çocukları kaçırılan ve seslerini duyarmak için Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi yapan aileler eylemi bir süre Ankara'da sürdürme kararı aldı

'PKK çocuğumu ver' eylemi Ankara'ya taşınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK tarafından kandırılarak dağa götürüldüğünü belirttiği 20 yaşındaki oğlu Burak Ölmez için Ardahan'dan gelerek eyleme destek veren Gülsen Ölmez, aileler adına yaptığı açıklamada, aldıkları karar doğrultusunda eylemi bir süre Ankara'da sürdüreceklerini söyledi.

"Diyarbakır'da başlattığımız ve tekrar Diyarbakır'a döneceğimiz bu eylemi şimdilik Ankara'ya taşıyoruz. Sürecin muhataplarının ayağına giderek Meclis'teki partilerin tümünden yardım istiyoruz. Yaşı kaç olursa olsun bütün gençlerin evlerine dönmeleri konusunda yasal zeminin oluşturulmasını talep ediyoruz" diyen Ölmez, annelerin yüreğindeki ateşin söndürülmesi için destek beklediklerini kaydetti.

Ölmez, çözüm sürecinin kimsenin kanı akmadan sürdürülmesini sağlayan herkese minnettar olduklarını ifade ederek, barışı inşa etmek için sabır ve kararlılığa sahip olmak gerektiğini vurguladı.

Sahici bir barışa kulak tıkayarak eylemlerinin değersizleştirmeye çalışılmasını doğru bulmadıklarını dile getiren Ölmez, "Hiçbir güç annelerin bu haklı isyanları karşısında duramayacaktır. Delikanlılık çağındaki bu gençlerin burada yaşamalarını fırsat bilerek bir dağ romantizmi ile kalem tutan ellerine silah tutuşturmak işin kolayına kaçmak olduğu gibi süreci içinden çıkılamaz bir hale koyduğu da ortadadır" diye konuştu.

Ölmez, eylemleri süresince barışı sloganlaştıranların dışında her kesimi yanlarında gördüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Üniversitelerden apar topar dağlara götürülen gençlerin ellerine silah verilerek barış inşa edilemez. Kürtler eski Kürtler değil artık. Dişimizden, tırnağımızdan artırarak, okusunlar diye  üniversitelere yolladığımız gençleri, 'hükümetin kalekol ve çözümsüzlük politikalarına karşılık dağa gittiler' diyerek bu olayı silahların gömüldüğü bir barış atmosferinde meşrulaştıramaz, kimseye bunu inandıramazsınız. Dağlara götürülen gençlerin ellerine silah verilerek barış inşa edilemez. Bu eylem ile kalıcı bir barışın sağlanması konusunda barış isteyen tüm annelerin ortak noktada buluşması sağlanabilirdi."

Ailelerin saat 20.00'de karayolu ile Ankara'ya hareket edeceği, Dağkapı Meydanı'ndaki eylem çadırında bir ailenin nöbet tutacağı belirtildi.

Ankara'daki oturma eylemine Türkiye'nin farklı bölgelerinden de ailelerin katılarak destek vereceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48