banner39

PKK dağılma noktasına geldi

PKK'nın sözde Erzurum eyalet sorumlusu İsa Teres'in öldürülmesiyle örgüt büyük darbe aldı, bölgedeki PKK'lılar dağılma noktasına geldi

Güncel 05.11.2016, 14:30 05.11.2016, 14:30
PKK dağılma noktasına geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın Bingöl, Muş ve Erzurum illerini kapsayan sözde Erzurum eyalet sorumlusu İsa Ferhat kod adlı İsa Teres, 3 Kasım'da yapılan operasyonda yanındaki PKK'lılar ile birlikte etkisiz hale getirildi.

PKK'nın 2014'ten bu yana Bingöl, Muş ve Erzurum illerini kapsayan sözde Erzurum eyalet sorumlusu olduğu belirlenen ve terörden arananlar mavi listesinde 1 milyon 500 bin lira ödülle aranan Teres'in, 1993'te örgüte katılan ve daha önce Iğdır, Ağrı, Kars, ardından da Irak'ın kuzeyi̇ndeki Avaşi̇n-Basyan sorumlusu olduğu tespit edildi.

İsa Teres, 5 Nisan 2008'de Ağrı Doğubeyazıt'ta hudut karakoluna roketle saldırı, 8 Nisan 2008'de aynı ilçede askeri̇ aracın geçişi sırasında mayın patlatılması eylemleri̇ni̇ gerçekleştirdi.

Teres'in, 23-24 Ağustos'ta Bingöl Karacehennem ormanları bölgesinde gerçekleşen i̇ki̇ korucu ile bi̇r askeri̇n şehit edildiği mayınlı saldırıların tali̇matını da verdiği biliniyordu.

PKK, 2012 şubat ayında ölü ele geçi̇ri̇len Erzurum sorumlusu Mahi̇r Başkale kod adlı Haşi̇m Kaya'nın yerine Di̇yarbakır'dan Azat kod adlı Nevzat Gündüz'ü gönderdi. Gündüz'ün terör örgütü üst yöneti̇mi̇ni̇n beklentilerini karşılamada zayıf kalması, bölgedeki teröri̇stler arasında yaşanan anlaşmazlıklar gi̇bi̇ sebeplerle yeri̇ne Teres gönderildi.

PKK'LILAR DAĞILMA NOKTASINA GELDİ

Tüm çabalarına rağmen örgütün amaçlarını bölgede gerçekleştiremeyen ve öldürülen Teres sonrası PKK mensupları dağılma noktasına geldi.

Teres'in de öldürüldüğü operasyonda, 3 M16 piyade tüfeği, 2 biksi makineli tüfek, 4 kalaşnikof piyade tüfeği, 19 el bombası, 2 tabanca, 2 tabanca şarjörü, 12 M16 piyade tüfeği şarjörü, 23 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 426 M16 piyade tüfeği fişeği, bin 128 kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, 352 biksi makineli tüfek fişeği, 52 tabanca fişeği, bir el telsizi, bir güneş paneli ve bir parçalanmış silah üstü termal dürbün ele geçirildi.

 

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?