banner39

PKK hem ateşkes istedi hem şart koştu!

PKK'nın Kandil'deki isimlerinden yapılan açıklamada, "belli taleplerin yerine getirilmesi şartıyla" ateşkes çağrısında bulunuldu

Güncel 11.08.2015, 10:16 11.08.2015, 10:45
PKK hem ateşkes istedi hem şart koştu!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK/KCK tarafından yapılan açıklamada "2013 Nevroz'undan bu yana tutuklanan tüm siyasi tutuklular serbest bırakılarak tahkim edilmiş ateşkes yapılmalıdır" denildi.

KCK, HDP'nin çift taraflı ateşkes çağrısının ardından yayınladığı açıklamada, Öcalan'ın özgür koşullarda siyasi müzakere yapacağı, bu müzakere sonuçlarının Meclis'te anayasal ve yasal normlara dönüştürüleceği bir siyasi irade ve çözüm sürecine ihtiyaç olduğunu savundu.

KCK açıklamasında 'tahkim edilmiş ateşkes' şartları da sıralanarak şu ifadelere yer verildi: "2013 Nevroz'undan bu yana tutuklanan tüm siyasi tutuklular serbest bırakılarak tahkim edilmiş ateşkes yapılmalıdır. Bu müzakereyi gözetleyecek üçüncü bir gözle tahkim edilmiş çatışmasızlığı izleyecek, çatışmasızlık kurallarına uymayan eylem ve tutumları ortaya çıkaracak bir izleme komitesine de ihtiyaç vardır. Böyle bir çatışmasızlık yolu ve yöntemi müzakere yolu ve çözüm süreci ortaya konulmazsa çatışmasızlık ve barış istemleri bir sonuç alamaz. Halklarımızı beklenti ve oyalama içinde tutan büyük hayal kırıklıkları öfke patlamaları ortaya çıkararak daha büyük çatışmaların yolunu döşeyecektir."

Açıklamada örgüt, kendi şartları yerine gelmeden ateşkes yapmayacaklarını ise "Böyle bir tahkim edilmiş ateşkese dayalı müzakere ve bu temelde gelişecek çözüm süreci ortaya çıkarılmadan çatışmaları ve savaşları önlemek mümkün değildir" sözleri ile belirtti.

ÖRGÜTÜN HAKKARİ'DEKİ KAMPLARI VURULDU

Genelkurmay Başkanlığı 10 ve 11 Ağustos tarihlerinde Hakkari İl sınırları içinde PKK hedeflerine hava operasyonu düzenlendiğini açıkladı. Açıklamada 17 hedefin tamamının tam isabetle vurulduğu bildirildi.

Genelkurmay'dan yapılan açıklama şöyle: 10/11 Ağustos 2015 gecesi Hakkâri İl sınırları içinde Buzul Dağı ve İkiyaka bölgesindeki terörist hedeflerine Hava Harekâtı icra edilmiş; 17 adet hedef tam isabetle vurularak etkisiz hale getirilmiştir.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?