banner39

PKK, kaçmak isteyenleri 'yalanla' engelliyor

Diyarbakır'da güvenlik güçlerine teslim olan PKK üyesi, örgütten kaçmak isteyen gençlerin 'Teslim olursanız sizi infaz ederler' diye korkutulduğunu itiraf etti

Güncel 29.11.2016, 18:14 29.11.2016, 18:14
PKK, kaçmak isteyenleri 'yalanla' engelliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Lice'de, PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda bir PKK'lı teslim oldu. PKK mensubunun kendi talebi üzerine yaptığı itiraflar ise örgütten kaçmak isteyenlerin nasıl engellendiğini ve korkutulduğunu ortaya koydu.

İzmir'de 2013'te üniversiteye gittiğini, PKK'nın 9 Eylül Üniversitesinde yürütmeye çalıştığı faaliyetlerde görev aldığını anlatan itirafçı, örgütün gençlik yapılanmasıyla bu yıllarda tanıştığını belirtti.

PKK'ya yakın derneklerde, dergilerde görev aldığını, yürüyüş ve mitinglere katıldığını aktaran PKK üyesi, örgütten aldığı talimatlar doğrultusunda üniversitede yürüyüşler, sözde anma günleri düzenlediklerini söyledi. 

"GERÇEK ÖYLE DEĞİLMİŞ"

"Bir arkadaşımla toz pembe hayallerin peşine düştüm." diyen terörist, dağa çıkmaya karar verdiğini anlattı. İzmir'deki PKK üyelerince önce Diyarbakır'a, oradan da katırlar Irak'ın kuzeyindeki örgüte ait Metina kampına götürüldüğünü ifade eden terörist, sonrasındaki durağının Haftanin kampı olduğunu söyledi. Teslim olan terörist, "Kahraman olduğumu, silah elime geçince devlete kafa tutacağımı sanıyordum. Hepsi toz pembeymiş. Mesela, '2015'te devrim olacak.' dediler. Ben de katıldım ama öyle olmadı. 40 yıldır meğer olmuyormuş. Onların çalışmaları seni inandırabiliyor ama gerçek öyle değilmiş." ifadelerini kullandı.

Daha önce teslim olmayı düşünüp düşünmediği sorulan itirafçı, şu ifadeleri kullandı:

"Bana, 'Teslim olduğunda seni öldürecekler.' dediler. O yüzden teslim olmayı hiç düşünmedim. Ama o gün şansımı denedim ve teslim oldum. Hiçbir şey yapmadılar. Buraya kadar getirdiler beni. Yaşamak varken kimsenin ölmesine gerek yok. Ben yaşamayı tercih ettim, kimse de beni öldürmedi. Ben pişman oldum. İnsan kaçmak istiyor, bunları yaşamamanız için hiç katılmayın." 

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?