banner39

PKK konulu kitaplarla ilgili yeni karar

Gazeteciler Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'nin PKK'yı konu alan kitapları hakkında verilen toplatma kararı kaldırıldı, satışının yasaklanması kararı verildi

Güncel 05.01.2016, 10:09 05.01.2016, 10:15
PKK konulu kitaplarla ilgili yeni karar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gözaltına alınan PKK'lıların evlerinde ele geçirilen Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'ye ait PKK konulu kitaplarla ilgili verilen toplatma kararı kaldırıldı; onun yerine satışının yasaklanması kararı verildi.

Gaziantep’te PKK’ya bağlı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’ne (YDG-H) yönelik operasyonda gözaltına alınanların evinde, Öcalan’ın kitaplarının yanı sıra gazeteciler Hasan Cemal’in “Delila / Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri” ve “Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri“ adlı kitapları ile Tatari’nin “Anneanne, Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim” adlı kitabı da çıkmıştı.

Gaziantep 3. Sulh Ceza Mahkemesi, evden çıkan yayınlarla birlikte üç kitap hakkında “şiddeti teşvik edecek şekilde terör örgütü propagandası, suç işlemek için tahrik, suçu ve suçluyu övmek” iddiasıyla toplatma kararı vermişti. Cemal ve Tatari’nin avukatları karara itiraz etmişti.

İtirazı değerlendiren Gaziantep 1. Sulh Ceza Hakimliği, 24 Aralık 2015 tarihli kararında, “toplatma tabiri bakımından” itirazı kısmen kabul etti. “Toplatma tabirinin herhangi bir sonuç doğurmasının mümkün olmaması nedeniyle” kararı kaldırdı.

Buna karşın “anılan suçları içerdikleri hususunda kuvvetli delil” bulunduğu gerekçesiyle üç kitap açısından “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulundukları an ve aşama itibariyle dağıtımlarının yapılmasının” ve “satışa sunulmalarının yasaklanmasına” karar verdi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?