PKK sadece üç alanı boşaltmış

PKK'nın yurtiçindeki üç grubunun sessizliğe büründüğü, diğer grupların ise faaliyetlerine devam ettiği belirtiliyor

PKK sadece üç alanı boşaltmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümetin başlattığı çözüm süreci çerçevesinde silahlı gruplarının tamamının sınırdışına çekilmesi beklenen PKK'nın yurtiçindeki üç grubunun sessizliğe büründüğü, diğer grupların ise faaliyetlerine devam ettiği belirlendi.

PKK'yı yakından takip eden güvenlik birimleri, Karadeniz, Kahramanmaraş ve Amanoslar'daki PKK gruplarının kullandığı telsizlerin sustuğunu ancak diğer grupların henüz yerlerinden ayrılmadığını ortaya çıkardı.

TELSİZ FREKANSLARI İZLENİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm süreci çerçevesinde PKK'nın henüz yüzde 20'sinin sınırdışına çekildiği yönündeki açıklamaları güvenlik birimlerinin teknik sistemlerle yaptığı tespitlerle de kanıtlandı.

Milliyet'in iddiasına göre, çözüm sürecinin ilk aşamasında yapılan görüşmelerde PKK'nın Türkiye içindeki silahlı gruplarını yurtdışına çıkaracağını açıklamasıyla birlikte, güvenlik birimleri daha önce yerleri bilinen gruplara yönelik teknik takip çalışmalarına ağırlık verdi.

Bu çalışmalar çerçevesinde, güvenlik birimleri, askeri terminolojide "kestirme" olarak tanımlanan telsiz frekanslarının koordinatlarının tespit edilerek izlenmesi uygulamasına başladı. Çözüm sürecinin başından itibaren özellikle örgütün yönetim kadrosunun bulunduğu Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'ndan yurtiçindeki silahlı gruplara yönelik gönderilen telsiz talimatlarını takibe alan güvenlik birimleri, aynı zamanda örgüt yönetiminin "saha" olarak adlandırdığı Türkiye'deki grupların kendi aralarındaki telsiz görüşmelerini izlemeye başladı.
Bu izlemeler sırasında, örgüt yönetiminin verdiği talimatların içeriğinin yanısıra telsiz görüşmelerinde kullanılan telsiz frekansları da güvenlik birimlerince mercek altına alındı.

ALANLARI BOŞALTMAMIŞLAR

Kestirme yöntemiyle, örgütün telsiz haberleşmesinde kullandığı frekanslarla grupların bulunduğu coğrafyanın harita koordinatlarını belirleyen güvenlik birimleri, yoğunlukla Güneydoğu Anadolu Bölgesi kırsalında bulunan örgüt kadrolarının henüz alanlarını boşaltmadığını ortaya çıkardı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yönelik telsiz frekansı kestirmelerini izleyen güvenlik birimleri, çözüm sürecinin başından bugüne kadar sadece Karadeniz, Kahramanmaraş ve Amanoslar'daki PKK gruplarının telsizlerinin sustuğunu tespit etti.

Yapılan araştırmalarda, Karadeniz grubunun Tunceli'ye, Kahramanmaraş kırsalındaki grubun Diyarbakır kırsalına geçiş yaptığı değerlendirilirken, diğer bölgelerdeki telsiz görüşmelerinden yapılan kestirmelerle grupların mevcuk konumunu koruduğu anlaşıldı.

Erdoğan'ın bu kapsamdaki açıklamalarını doğrulayan gelişmelerle ilgili güvenlik birimlerince hazırlanan bir değerlendirme raporunun devletin üst yönetimine sunmulduğu öğrenildi.

ARAZİ KAVGALARI DEĞİL, ÖRGÜT BASKISI

Güvenlik birimleri, PKK'nın silah bırakması için yoğun bir çalışma ortaya koyarken örgüt süreci sabote etmek için farklı stratejileri devreye sokuyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sözde Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) asayiş birimleri kurarak yol kontrolleri yapan terör örgütü, şimdi de her evden bir çocuğu dağa çıkartıyor ya da çocuğunu vermeyen aileleri haraca bağlıyor. Edinilen bilgilere göre; bunun son örneği Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşandı. PKK, Lice'nin önde gelen eşrafı arasında yer alan Tokur ailesine 1 milyon liralık ceza kesti. Haracın en az bir ay içerisinde örgütün göndereceği iki kişiye teslim edilmesini istedi. Ancak Tokur ailesinin ileri gelenleri örgütün kestiği cezayı ödememe kararı aldı. Bildirinin üzerinden bir ay geçmeden aynı köyden iki kişi, aile bireylerine gelerek örgütün kestiği haracın ödenmesini istedi. Ancak Tokur ailesinden K.T., belirlenen rakamı ödememe konusunda ailenin karar aldığını belirtti. Gelen kişiler, bu rakamın ödenmemesi durumunda örgütün K.T.'yi ya da çocuklarını bulup öldüreceği yönünde tehditler savurdu. PKK'nın talimat vermesi halinde bu işi kendilerinin yapacağını söyledi. Birkaç gün sonra aynı iki kişi, Tokur ailesinin ikametine gelerek evlerini taradı. Kurşunlara hedef olan Rıdvan Tokur hayatını kaybetti. Bunun üzerine iki aile arasındaki kavga Kutlu köyü Kerpiçören mezrasına sıçradı. Aileler arasındaki silahlı kavgada, henüz altı aylık olan Nisanur Tokur ile birlikte üç kişi hayatını kaybetti.

SON ON GÜNDE 12 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Diyarbakır'da son on gün içerisinde PKK'nın sebep olduğu aile kavgalarında 12 kişi hayatını kaybetti. İlk kavga, Hazro ilçesinde çocuklarını PKK'nın dağ kadrosuna kattığı iddiasıyla Uğurlayan ve Tekin aileleri arasında yaşanmıştı. Çıkan silahlı kavgada 8 kişi hayatını kaybetmişti. Kavganın arkasında ise PKK'nın aileye "Köyde her aileden örgüte katılan var. Neden sizin aileden örgüte katılan yok" baskısının olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 11:07
banner53
YORUM EKLE

banner39