banner39

PKK'dan yüzsüz açıklama: Türkiye çocuklar için güvenli değil

PKK, ailelerin çocuklarını geri almak için başlattığı eylemler yankı uyandırınca açıklama yapmak zorunda kaldı. Örgütten yapılan açıklamada, Türkiye'nin çocuklar için güvenli olmadığı savunuldu

Güncel 27.05.2014, 16:48 27.05.2014, 17:28
PKK'dan yüzsüz açıklama: Türkiye çocuklar için güvenli değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde HDP/BDP'ye yakınlığıyla bilinen bir dernek tarafından düzenleen piknikten kaçırılan çocukların ailelerinin başlattığı eylem ses getirmeye başladı. Başbakan Erdoğan'ın da bugün grup toplantısında konuyu gündeme getirmesinden sonra örgütten açıklama geldi. Yapılan açıklamada, Türkiye'nin çocuklar için güvenli olmadığı bu nedenle çocukların dağa götürüldüğü imasında bulunuldu.

PKK'ya yakınlığıyla bilinen internet siteleri üzerinden yapılan açıklamada, çocukların kaçırıldığı iddiaları reddedilerek, eylem yapan ailelerin oyunlara alet olduğu iddia edildi.

Kendilerine katılanların yaş sınırının belli olduğu ve bu konuda uluslararası sözleşmelere uyulduğu iddia edilen açıklamada, örgüte katılan herkesin gönüllü olduğu savunuldu.

Açıklamada şöyle denildi: Ayrıca saflarımıza katılım yaş sınırı bellidir. Yaş sınırı konusunda Merkez Karargah Komutanlığımızın uluslararası kuruluşlarla yapmış olduğu anlaşmalar mevcuttur ve bu anlaşmalar bizim için geçerlidir. Bundan dolayı yaş sınırına uymayanlar, birileri istediği için değil, hareketimizin kararıyla geri gönderilmektedir. Ancak bu da herkes için geçerli bir husus değildir.

Açıklamada, örgüte katılan "gençler"in kesinlikle iade edilmeyeceği vurgulandı.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?