banner39

PKK'nın ABD aşkı yine gündemde

PKK'nın Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar, ABD'ye seslenerek kendileriyle Ankara arasında arabulucu olmasını istedi

Güncel 06.08.2015, 12:22 06.08.2015, 12:38
PKK'nın ABD aşkı yine gündemde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa’da yaşayan ve bugün Brüksel’e giden HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşecek olan KCK’nın Yürütme Konseyi üyesi, kapatılan DEP eski milletvekili Zübeyir Aydar, Çözüm Süreci için ABD'ye devreye girmesi gerektiğini söyledi.

"Sürecin devam etmesi için Türkiye’nin adım atması gerekir. Uluslararası güçler eğer çözüm konusunda Türkiye’yi zorlarsa o zaman netice alınabilir." diyen Zübeyir Aydar, ABD'nin devreye girmesi gerektiğini savundu.

Müzakere masasına dönülmesini istediklerini belirteren Aydar, Amerika'nın Sesi Radyosu'na yaptığı konuşmada şunları söyledi: Biz ABD kongresinden ve Beyaz Saray’dan Kürt meselesinde çözüm için barışı ön plana çıkaran bir rol oynamalarını istiyoruz. 'Biz Türkiye’nin dostuyuz, NATO mütefikimizdir' demesi yetmiyor. Şu anda yaşanan çatışmalar Kürtler ile Türkiye’nin çatışması değildir. Bu çatışmaya ihtiyaç yok, barışa ihtiyaç vardır. Tayyip Erdoğan erken seçim için bu çatışmaları çıkarıyor. Amerika’nın bu gerçeği görmesini istiyoruz. Amerika nasıl Türkler ile diyalog kuruyorsa, bu diyalogları Kürtler ile de kurmasını istiyoruz. Biz ile Türkiye’yi bir masa etrafında yan yana getirmelidirler. Bununla birlikte IŞİD ile savaşta daha büyük rol oynarız. Amerika’nın bunu sağlama imkanları vardır.

PKK ve KCK, çözüm sürecinin başında da ABD'nin mutlaka bu sürecin içinde yer almasını istemiş, ama dönemin Başbakanı Erdoğgan'ın sadece 'taraflar üzerinden yürüyecek' baskısıyla geri adım atmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?