banner15

PKK'nın Cizre'ye verdiği zarar ortaya çıktı

Cizre'de PKK saldırıları sonrası başlayan operasyonların bitmesi ile örgütün camileri karargah olarak kullandığı ve okullara zarar verdiği görüldü

PKK'nın Cizre'ye verdiği zarar ortaya çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'ya yönelik operasyonların tamamlanmasıyla örgüt mensuplarının ilçede neden olduğu tahribat ortaya çıktı.

İlçede PKK mensuplarına yönelik 14 Aralık'ta başlatılan "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu" dün sona erdi. TSK ve emniyet unsunlarınca 59 günün sonunda tamamlanan operasyonun ardından PKK’nın ilçeye verdiği zararı görüntülendi.

"AKILLI TAHTALAR"IN BULUNDUĞU OKULDA HASAR

Operasyonlar başlamadan önce okulu işgal ederek karargah olarak kullanan PKK’lılar, buradan güvenlik güçlerine saldırıda bulundu. Çevresine açtıkları çukurları el yapımı patlayıcılarla tuzaklayan, barikatlar kuran teröristler, güvenlik güçleriyle uzun süreli çatışmaların ardından okulu terk etti. Örgüt mensuplarının kaçarken ateşe vermesi sonucu akıllı tahtaların bulunduğu lisede büyük hasar oluştu.

İlçede bulunan 60 civarındaki okulun yarıya yakınına zarar verildiği öğrenildi.

PKK CAMİLERİ KARARGAH YAPTI

Binalardaki tahribat çatışmaların şiddetini gözler önüne sererken, örgütün karargah olarak kullandığı camilerde de büyük hasar oluştu. Bunlar arasında Nur Mahallesi Kuştepe Sokak'taki cami de bulunuyor.

PKK’nın mevzi olarak kullandığı ilçedeki evlerde de hasar oluştu. Evlerin bahçelerine açtıkları deliklerden mevziler arası geçiş sağlayan örgüt mensupları, sokaklara çok sayıda barikat kurdu, el yapımı patlayıcı tuzakladı. PKK’nın tuzakladığı patlayıcılar, güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilirken, kurdukları barikatlar da kaldırıldı.

CUMA NAMAZI SOKAKTA KILINDI

PKK mensuplarından temizlenen Şırnak'ın Cizre ilçesindeki bazı vatandaşlar, mahallelerindeki camilerin PKK'lılarca tahrip edilmesi nedeniyle cuma namazını sokakta kıldı.

İlçede 14 Aralık 2015'te ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu" dün itibarıyla sona erdi.

TSK ve emniyet unsurlarınca 59'uncu günde başarıyla tamamlanan operasyonun ardından ilçedeki sokakların yanı sıra cami, okul ve çok sayıda binada tuzaklanan patlayıcıların tespit edilip ardından imha edilmesi için de kontroller sürüyor.

PKK tarafından tahrip edilen yapılar arasında bulunan camileri kullanamayan vatandaşlar ise cuma namazını kılmak için sokakta bir araya geldi. Sokakta saf tutup namaz kılan vatandaşlar, dua etti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 14:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35