PKK'nın Dersim-Botan grubu da çıkıyor

PKK, daha önce çekilme sürecine uymayan "Dersim ve Botan" kadrosunun 23 Ağustos'ta sınır dışına çıktığını duyurdu

PKK'nın Dersim-Botan grubu da çıkıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'da çekilmeye ayak direyen Dersim-Botan grubu da sınır dışına çıkıyor. Örgüt, Tunceli'den Sivas'a kadar olan bölgedeki iki silahlı grubun 23 Ağustos'ta Kuzey Irak'a geçtiğini, Tokat grubunun da sınıra ilerlediğini duyurdu. Sabah'ın haberine göre, Öcalan'ın çağrısına uymayan tek grup Dersim-Botan grubuydu.

Hükümet, "PKK'nın yüzde 20'si çekildi" diyerek çekilmenin istenen hızda gerçekleşmediğini açıklayınca örgüt "Dersim ve Botan" kadrosunun 23 Ağustos'ta sınır dışına çıktığını duyurdu. Örgütün iddiasına göre Şırnak, Hakkâri, Van, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Bingöl, Amanoslar, Sivas, Tokat, Dersim ve Karadeniz'den çekilme başladı. Hükümetin açıklayacağı demokrasi paketine paralel olarak PKK'nın Türkiye'de kalan diğer unsurlarının tamamı da Kuzey Irak'a çekilecek.

Bu süreçte Hakurk ve Haftanin bölgesindeki güvenli koridorda tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığı öğrenildi. Kandil'e giden örgüt üyelerini izleyen gözlem timleri Eylül ayına kadar yerinden ayrılmayacak.

Tunceli'den Sivas'a kadar olan bölgedeki silahlı gruplar TİKKO gibi örgütlerin faaliyetlerini gerekçe göstererek çıkışı ağırdan aldı. Sayısı 300'ü bulan Dersim grubu, nihai çözüm aşamasına gelinmesinin ardından çekilmeyi hızlandırdı.
Mazgirt, Nazımiye, Karakoçan; Pülümür, Ovacık, Çemişgezek ilçelerine yakın bölgelerdeki örgüt üyeleri çekilmeye başladı. Dersim ve Botan'dan iki grubun geçtiğimiz cuma günü Kuzey Irak'a geçtiği, Tokat'taki Koçgiri örgüt grubunun da sınıra ilerlediği bildirildi.

Öcalan 1999'da PKK'ya çekilme talimatı vermiş ancak örgütün Tunceli Dersim grubu buna karşı çıkmıştı. PKK'da bölünme meydana gelirken, Gani Yılmaz, Osman Öcalan, Nizamettin Barış gibi isimler örgütten ayrılmıştı.
Öcalan da, bu süreçte "beni rezil ettiniz" diyerek tepki göstermişti. Öcalan, benzeri bir tablonun yaşanmaması için Kandil yönetimini uyarmıştı.

İmralı'da devlet görevlileri ile yürütülen görüşmelerde örgütün 1 Eylül'e kadar çıkışı tamamlayacağı sözü verildiği belirtiliyor. Çıkışın tamamlanmasının 1 Eylül Barış Günü'ne denk gelmesinin anlamlı olacağı ifade ediliyor.
Ağustos sonunda örgüt üyelerinin kalan 80'ninin sınır dışına çıkması durumunda çözümde ikinci aşamaya geçilmesi öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 11:03
banner53
YORUM EKLE

banner39