banner15

PKK'nın Ege yapılanması çökertildi

Kemalpaşa ilçesinde karakola saldırı ile ilgili sekiz kişi gözaltına alınırken örgüte ait çok sayıda sığınak ele geçirildi

PKK'nın Ege yapılanması çökertildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığına yönelik roketatarlı saldırı ile jandarma aracına ateş açılması olayı sonrası MİT, İzmir İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin başlattığı koordineli çalışmada, saldırıların PKK/KCK ve HBDH (Halkların Birleşik Devrimci Hareketi) tarafından yapıldığı ve örgütlerin Ege Bölgesi'nde yeni bir yapılanmaya gittiği belirlendi.

Daha önceden yakalanan ve tutuklanan İ.D. ile Soma ilçesinde 28 Nisan'da devriye görevi yapan jandarma ekibine el yapımı patlayıcı ile saldırı düzenleyen ve İzmir'de yakalanarak tutuklanan S.Ö. ve E.A'nın da Kemalpaşa ilçesindeki saldırılarla bağlantılı olduğu belirlendi.

Soruşturma kapsamında örgüt üylerine yardım ve yataklık edenler tespit edilerek, savcılığının oluruyla teknik ve fiziki takip başlatıldı.

SIĞINAKLAR BULUNDU

Bu süreçte, örgütlerin Ege Bölgesi yapılanmasına gittiği bilgisi üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler de İzmir genelinde belirlenen kritik bölgelere 198 operasyon düzenledi.

Kemalpaşa ilçesi Vişneli Mahallesi kırsalında yapılan aramalarda ise örgüt üyelerinin kaldığı belirlenen 5 sığınak bulundu. Sığınaklarda çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi. PKK’lıların eylemlerini düzenledikten sonra burada saklandıkları ortaya çıktı.

ÖRGÜTÜN EGE BÖLGESİ YAPILANMASI ÇÖKERTİLDİ

İl Emniyet Müdürlüğü ve jandarma ekipleri, yürütülen soruşturma kapsamında, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 24 Şubat'ta katledilen Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Hakan Kaçar ismiyle operasyon başlattı.

Ekiplerin, 9 adrese eş zamanlı düzenlediği operasyonlarda Kemalpaşa'daki saldırıları gerçekleştirenlere lojistik destek verdikleri iddia edilen M.T, F.T, S.T, M.T, N.B, S.T, M.A ve M.S yakalandı.

Güvenlik kaynakları, örgütün sözde "açılım" adıyla Ege Bölgesi'ndeki illerde yeni bir yapılanmaya gitmek için batıya örgüt elemanlarını gönderdiğini, bunun ele geçen dökümanlardan anlaşıldığını, düzenlenen operasyonların ise bu yapılanmayı çökerttiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 08:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48