banner39

PKK'nın Rusya sorumlusuna 22 yıl hapis

Rusya'nın Türkiye'ye iade ettiği Mecit Gümüş'e Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen 22.5 yıl hapis cezası, Yargıtay'ca onaylandı. Gümüş, PKK'nın Rusya sorumlusu olmakla suçlanıyor

Güncel 11.02.2015, 12:15 11.02.2015, 12:15
PKK'nın Rusya sorumlusuna 22 yıl hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Adıge Özerk Cumhuriyeti'nin Maykop kentinde 14 Temmuz 2011 tarihinde gözaltına alınan ve bir yıl tutuklu kalan PKK'nın Rusya sorumlusu olduğu iddia edilen Mecit Gümüş, 2012 yılında Türkiye'ye iade edildi.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın Rusya lideri Vladimir Putin'i ziyaretinden 10 gün önce Türkiye'ye iade edilen Gümüş, daha sonra Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne konuldu. Hakkında Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Terör örgütü yöneticisi olmak' suçundan dava açılan Gümüş, 25 Ekim 2013 tarihinde 22.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Dava ile ilgili gerekçeli kararın açıklanmasının ardından Mecit Gümüş'ün avukatı Mehdi Özdemir Yargıtay'a temyiz başvurusu yaptı. Dosyayı görüşen Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi Mecit Gümüş'e verilen 22.5 yıl hapis cezasını onadı.

Gümüş'ün iadesi ve yargılanması sırasında hak ihlali olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuran avukatı Mehdi Özdemir, Gümüş ile birlikte cinayetten suçlanan iki kişinin beraat ettiğini hatırlatarak, Mecit Gümüş hakkında ise bu suçlama üzerinden kırmızı bülten çıkarıldığını söyledi.

Avukat Özdemir, Gümüş'ün Türkiye'deki Çeçenlerle takas edildiğini iddia ederek şunları söyledi:

14 Temmuz 2011 tarihinde Rusya Fedarasyonu Adıge Cumhuriyeti Maykop şehrinde gözaltına alınmıştır. Rusya'da 1 yıl tutuklu kalmış ve tek kişilik bir hücrede tutulmuştur. İade kararına ilişkin temyiz süreci devam ederken Çeçen militanlara karşılık iade edilmiştir. Yargılamada savcı örgüt üyeliğinden mütalaa vermiştir.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?