banner15

PKK'nın sığınak ve mağaraları imha edildi

Operasyonda, PKK'lıların eğitim ve barınma amaçlı kullandıkları 19 sığınak ve mağara imha edildi

PKK'nın sığınak ve mağaraları imha edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'ya yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca düzenlenen müşterek operasyon kararlılıkla devam ederken, teröristlerin eğitim ve barınma için kullandıkları 3 mağara ve 16 sığınak tespit edildi.

Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor.

Dağlık ve ormanlık alanda, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede örgüt mensuplarınca kullanılan sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve örgütün finans kaynağı olan uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek amacıyla başlatılan operasyon başarıyla yürütülüyor.

Bölgede, 8. Kolordu Komutanlığı da terör örgütüne yönelik "Şehit Piyade Binbaşı Turgay Çelik-1 Operasyonu" gerçekleştiriyor.

Operasyonda, bölgede güvenlik güçlerince tespit edilen ve teröristlerin kullandığı yer altındaki yaşam alanlarına girildi. İlçenin hakim tepelerine yerleşerek bölgeyi kontrol altına alan güvenlik güçleri, ormanlık alanlarda teröristlerce toprak kazılarak inşa edilen 16 sığınak ile 3 büyük mağara buldu.

Mağara ve sığınaklarda, çok sayıda el yapımı patlayıcı, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 30 tüp, roketatar, 16 roketatar mühimmatı, lav silahı, 3 mayın, makineli tüfek, 14 uzun namlulu silah, 3 pompalı tüfek, 5 tabanca, 7 el bombası, 3 telsiz, çok sayıda örgütsel doküman, gıda ve tıbbi malzemeler ele geçirildi.

250 METREKARELİK SIĞINAK

Güvenlik güçlerince bulunan sığınaklardan birinin 250 metrekare alanı, 4 odası, mutfak ve lavabosu olduğu, teröristlere bu sığınakta ideolojik eğitim verildiği öğrenildi.

Seyrek Köyü kırsalında icra edilen arazi arama ve taramasında da tespit edilen sığınak ve arazide 350 varil içerisinde toprağa gömülü örgüt kıyafetleri, 55 bin kök Hint keneviri, çok sayıda el yapımı patlayıcı düzeneği için parça ele geçirildi.

Teröristlerin yaşam alanları, yapılan çalışmanın ardından içindeki malzemelerle imha ediliyor.

55 MİLYON KÖK KENEVİR İMHA EDİLDİ

Operasyonda, 9 günde 55 milyon 409 bin 621 kök Hint keneviri, 7 bin 834 kilogram toz, 6 bin 911 kilogram kubar esrar imha edildi.

Ayrıca, 19 bin 180 araç ile 34 bin 444 şahsın kontrol edildiği, 145 kişinin gözaltına alındığı, 11 kişinin tutuklandığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2016, 10:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48