PKK'nın tuzaklarına karşı tüp satışına sıkı denetim

Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatının ardından PKK'lılarca tuzaklanan patlayıcı düzeneklerinde kullanılan tüplerin satışına sıkı denetim getirildi

PKK'nın tuzaklarına karşı tüp satışına sıkı denetim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım'ın "terör örgütlerinin kanlı eylemlerinde kullandığı el yapımı patlayıcıların hazırlandığı malzemelere yönelik sıkı gözetim ve denetim getirilmesi" yönündeki talimatı üzerine harekete geçen kurumlarca patlayıcı yapımında kullanılan malzemelerle ilgili çeşitli önlemler alındı.

Bu kapsamda Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Daire Başkanlığınca, LPG tüplerinin terör örgütleri tarafından el yapımı patlayıcı hazırlanmasında bomba düzeneğinin dış kabı olarak kullanılmasının önlenmesine ilişkin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışma gerçekleştirildi.

Çalışma sonucu oluşturulan eylem planı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) bildirildi.

Tüp bayilerine tebliğ edilen kararda şu ifadeler yer aldı:

"LPG bayileri ve dağıtıcılarca, adrese teslim yapılan tüpler ile bayi iş yerlerinde yapılacak piknik tüpü satışlarında, ilk satışlar hariç, boş tüp teslim alınmadan yeni tüp teslim edilmemesi, tüplü LPG bayileri ve dağıtıcılarca, ticari ve sanayi işletmelere ihtiyacından fazla tüp satışı ve teslimi yapılmaması, satışlarda kullanıcının T.C. kimlik numarası ya da kredi kartı bilgileri ile ad ve soyadının bayi tarafından kayıt altına alınmasının zorunlu olması, bu düzenlemenin tüplü LPG bayilik sözleşmesinde bulunmasının, mevcut sözleşmelere ise ek madde olarak ilave edilmesinin zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir."

Bu karar doğrultusunda tüp satışlarının kayıt altına alınmasına başlandı.

"CAYDIRICI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Diyarbakır'da tüp bayisi sahibi Suat Algül, yaptığı açıklamada, uygulamanın son derece faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

Algül, "T.C. kimlik numarasını aldığımız müşterilere tüp satışı yapıyoruz. Sattığımız tüplerin seri numarasını da değişim sırasında takibini yapabilmek için kaydediyoruz. Bu uygulamanın caydırıcı olacağını düşünüyoruz." dedi.

Tüp bayisi sahibi Mehmet Aktaş da yeni uygulamanın çok iyi olacağını söyledi.

'MÜŞTERİLERİ UYGULAMAYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRİYORUZ'

Bingöl'deki tüp bayisi sahiplerinden Tahsin Kolak da kimlik numarasını vermeyen müşterilere tüp satışı yapmadıklarını belirterek, "Müşterileri tek tek uygulamayla ilgili bilgilendiriyor, kimlik numaralarını almak için ikna etmeye çalışıyoruz. Bazı müşteriler kimlik numaralarının başka amaçla kullanılacağı endişesini taşıyor." ifadelerini kullandı.

Müşterilerden Selim Korlaelçi de uygulamayı olumlu bulduğunu belirtti.

Siirt'teki tüp bayisi sahiplerinden Mehmet Akif Öztürk de "Yeni kararı uygulamaya başladık. Vatandaşlara yeni uygulamayı anlatıyoruz. Durumu anlayan vatandaşlar duyarlı davranıyor." şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 15:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35