banner15

PKK'ya kara harekâtı hazırlığı

PKK'nın yurt içindeki birçok hedefinin vurulmasından sonra örgütün Irak'taki hedeflerine yönelik büyük bir kara harekâtı hazırlığı yapıldığı belirtiliyor

PKK'ya kara harekâtı hazırlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), PKK'nın bölgeden tamamıyla arındırılması için Irak'ın kuzeyine yönelik kapsamlı bir harekâta hazırlanıyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre PKK'ya İkiyaka, Buzul Dağları ile Doski Vadisi'nde vurduğu darbenin ardından TSK, şehir merkezi ile kırsal arasındaki ana güzergahı teröristlerin döşediği el yapımı patlayıcı (EYP) tuzaklarından temizlemeye başladı. PKK'lıların çok sayıda patlayıcı döşediği Şemdinli-Altınsu Köyü arasındaki güzergahta çalışmalarını yoğunlaştıran güvenlik güçlerinin aynı zamanda Kuzey Irak'a yönelik muhtemel operasyon öncesi güzergah güvenliği sağladığı belirtiliyor.

ARAZİDE EYP TEMİZLİĞİ

Bolu Dağ Komando Tugayı'ndaki Özel Birlikler ile Özel Kuvvetler mensubu askerlerin Hakkari'nin güneydoğusunda kalan bölgede gerçekleştirdiği terörist temizliğinin ardından bölgede köylere yönelik ulaşımı tehdit eden tuzakların temizliği sürüyor. El yapımı patlayıcıların güvenlik güçlerinin geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce uzaktan ateşlenmesi ve ardından güvenlik güçlerine yönelik doçkalarla yapılan saldırılar sonucu çok sayıda şehit verilmişti. İkiyaka-Buzul-Doski üçgeninde 119 PKK'lının öldürülmesinin ardından Kuzey Irak'tan bölgeye sızmalara karşı önlemler alınırken diğer yandan da şehir ile kırsalı birbirine bağlayan güzergahlardaki tuzakların imha edilmesi de sağlandı.

KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Dağ ve yollar EYP tehdidinden arındırılırken, örgütün sınır ötesindeki birliklerine de darbe vurulması için kar yağışı bekleniyordu. Güvenlik güçleri, kar yağışıyla birlikte teröristlerin takibi konusunda daha rahat hareket imkanına kavuşuyor. Kar yağışının komandolara en önemli faydası ise Kuzey Irak geçişi sırasında potansiyel tuzaklamaların etkisini kaybetmesi ve düzeneklerin çalışamaz hale gelmesi. Güvenlik kaynakları, bölgedeki özel birliklere “Kasım sonunda gerçekleştirilmesi muhtemel kara harekatı için hazırlıklara başlayın” emrinin iletildiğini dile getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35