banner15

PKK'ya son bir ayda ağır darbe

Bayram gününü bile kana bulamaktan,sivil ve çocukları dahi hedef almaktan çekinmeyen PKK'ya yönelik geçen ay sürdürülen operasyonlarda bin 101 terörist etkisiz hale getirildi

PKK'ya son bir ayda ağır darbe

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar gerçekleştiren ve bayram gününü bile kana bulamaktan, sivil ya da çocukları dahi hedef almaktan çekinmeyen, PKK'ya operasyonlarla karşılık verildi ve geçen ay yapılan operasyonlarda bin 101 PKK'lı etkisiz hale getirildi.

Ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen ve genç, yaşlı, çocuk ayırımı yapmaksızın saldırılarında sivil vatandaşları da hedef alan PKK'lılara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türk Polis Teşkilatı'nın amansız takibi sürdürülüyor.

Gece, gündüz, şehir merkezi ya da kırsal demeden ülke sınırları içindeki PKK'lılar başta olmak üzere yurt dışında da PKK mensuplarının peşini bırakmayan ve zaman zaman haftalarca arazide kalarak operasyonlarına devam ettiren güvenlik güçleri, son bir ayda PKK'ya ağır darbe vurdu.

Güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmemek için genellikle patlayıcılar ile tuzak kurarak ya da pusu şeklinde eylemler yapan PKK'lıların ağır kayıp verdikleri için güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmemek için bombalı araçlarla yapmak istediği bir çok eylem de güvenlik güçlerinin dikkati sayesinde önlendi.

1-30 Eylül tarihlerini kapsayan 30 gündeki PKK saldırılarında, 28'i köy korucusu, 49'u asker, 2'si polis olmak üzere 79 güvenlik görevlisi şehit edildi.

Saldırılarda, aralarında Hakkari'de 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti 1. sıra adayı Ahmet Budak'ın da bulunduğu 8 sivil vatandaş yaşamını yitirirken, aralarında 2,5 ve 4 yaşında kardeşlerin de bulunduğu 57 sivil yaralandı.

Operasyonlarda, 10 korucu, 100 asker ve 4 poliste yaralandı.

BİN 101 PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Güvenlik güçleri, Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar gerçekleştiren PKK'ya, yurt içi ve yurt dışında, hava ve kara operasyonlarıyla karşılık verdi.

Bu yıl eylül ayında yürütülen operasyonlarda bin 101 PKK'lı  (bin 63 ölü, 10 teslim, 28 yakalanan) etkisiz hale getirildi.

PKK ve örgütün gençlik yapılanmasına yönelik olmak üzere pek çok ilde 1 Eylül'den 30 Eylül'e kadar gerçekleştirilen operasyonlarda ise 506 zanlı yakalandı. Bunlardan aralarında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs'ün de bulunduğu 169 kişi de tutuklandı.

TERÖRİSTLER BAYRAM DİNLEMEDİ

Ülkeyi kana bulamak isteyen PKK üyeleri, eylül ayında gerçekleştirdiği kanlı saldırılarında genç, yaşlı, çocuk ayırımı yapmaksızın sivil vatandaşları da hedef aldı.

PKK'lılar, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Van'da AK Parti İl Başkanlığı önündeki polis noktasına bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Saldırıda 50'si sivil 4’ü polis olmak üzere 54 kişi yaralandı.

Van'ın İpekyolu ilçesinde PKK'lılar tarafından emniyet amirliği binasına roketatar ve uzun namlulu silahla düzenlenen saldırıda ise PKK üyeleri tarafından atılan roketatarın parçası emniyet amirliği yakınındaki bir evin camına isabet etmesi sonucu, camları kırılan odadaki biri 2,5, diğeri 4 yaşındaki iki kardeş yaralandı.

PKK mensupları Şırnakta çobanlık yapan 67 yaşındaki Salim Ecer'i de öldürdü. Siirt'te de PKK mensuplarınca gerçekleştirilen saldırıda evlerinin damında uyurken annesi ile yaralanan 10 yaşındaki Yusuf Erzen'de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Hakkari'de 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti 1. sıra adayı olan Ahmet Budak, Şemdinli ilçesinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Terör saldırısı şüphesi üzerinde duran güvenlik güçleri, kaçan saldırganların yakalanması için operasyon başlattı.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN DİKKATİ BÜYÜK FACİALARI ÖNLEDİ

Bir aylık süreçte, Tunceli, Diyarbakır, Bingöl, Şemdinli ve Hakkari'de, PKK üyeleri tarafından karayollarına döşenen 13 patlayıcı ise güvenlik güçlerinin dikkati sayesinde tespit edilerek imha edildi.

PKK'lılarca bombalı eylemlerde kullanılmak üzere hazırlandığı belirlenen Şırnak'ın Silopi ilçesinde 3 araç ve Muş'ta 2, Van'ın Erciş ilçesi ile Hakkari'de 1 kamyon güvenlik güçlerince fark edildi.

Bomba yüklü araçlar, uzmanlarca incelenerek imha edilirken, güvenlik güçlerinin dikkati büyük faciaları önlemiş oldu.

KÜRT HALKINDAN DESTEK ALAMAYAN PKK'LILAR KORUCULARI HEDEF ALDI

Bölge halkından destek alamayan PKK üyeleri, köy korucularını hedef aldı.

Ağrı'nın Doğubayazıt ile Van'ın Çaldıran ilçeleri sınırları arasında bulunan Tendürek Dağı'nın Gökçebulak köyü mevkisindeki korucu noktalarına PKK'lılarca saldırı düzenlendi.

Saldırıda, 7 korucu, 2 asker ve bir emekli köy korucusu şehit oldu, 3 asker ve 2 vatandaş yaralandı.

Şırnak-Van karayolunda güvenliği sağlayan askerlere PKK'lılar tarafından düzenlenen saldırıda ise 6 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.

Van'ın Çaldıran ilçesinde de PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonda 8 asker şehit oldu, 8 asker yaralandı.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK üyelerine yönelik sürdürülen operasyonda 7 asker şehit oldu, 20 asker ise yaralandı. Olayın ardından devam eden operasyonlarda 104 PKK'lı etkisiz hale getirildi.

OPERASYONLAR HAVADAN VE KARADAN DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar gerçekleştiren PKK'ya yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Irak'ın kuzeyindeki ve yurt içindeki bazı bölgelere düzenlenen hava harekatları devam ediyor.

TSK tarafından Irak'ın kuzeyindeki bazı bölgelere düzenlenen hava harekatında yüzlerce PKK'lı etkisiz hale getirilirken, PKK mensuplarının barınmak için kullandığı mağaralar ve sığınaklar bir bir vurularak imha edildi.

PKK'ya yönelik Erzurum, Muş, Tunceli, Kars, Siirt, Bingöl, Diyarbakır, Şırnak, Ağrı ve Mardin'de güvenlik güçlerince başlatılan operasyonlar aralıksız sürüyor.

TERÖRİSTLERLE UZANTILI MEMURLAR DA GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

PKK'ya yönelik başlatılan operasyonlar, tüm hızıyla devam ederken, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup, PKK ve uzantılarına destek verdiği tespit edilen memurlar da kamudan temizleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca, PKK ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen 11 bin 285 öğretmen açığa alındı.

Bakanlık tarafından, 11 bin 285 Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görevli personelin, güvenlik kuvvetlerince PKK'ya karşı yürütülen iç güvenlik operasyonları ile güvenlik amacıyla alınan diğer tedbirleri ve bazı illerde ilan edilen sokağa çıkma yasağını akamete uğratmak ve eğitim öğretim hakkını engelleyici nitelikte eylemlere katılarak PKK'ya destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu tespit edilerek görevinden uzaklaştırıldı.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde ise 15 din görevlisi, PKK ile bağlantılı oldukları iddiasıyla açığa, Diyarbakır'da da  PKK/KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında 29 infaz koruma memuru gözaltına alındı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 13:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35