Plakalarda iki mühür dönemi

İkiz plakaları engellemek için yeniden çifte mühür dönemi başlıyor. Plakalarda artık Trafik Vakfı ile Emniyet'ten 2 ayrı mühür olacak

Güncel 18.04.2016, 09:59 18.04.2016, 11:10
Plakalarda iki mühür dönemi

Ankara Merasim Sokak'taki terör saldırısında kullanılan bombalı aracın ikiz plakalı çıkması ve PKK başta olmak üzere silahlı örgütlerin bu yöntemle saldırı hazırlığında olması istihbaratları, ikiz plakaların yönetimini tekrar gündeme getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) konuyla ilgili yaptığı toplantıda konu masaya yatırıldı.

Yapılan değerlendirmelerin ardından plakada yeniden 2 mühürlü döneme geçilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü çalışma başlattı. Trafik Vakfı'nda vurulan ilk mührün ardından polis plakaya ait evrakların sahte olup olmadığını incelemeye alacak, güvenlik sorgulamasının ardından da plakaya ikinci mühür vurulacak.

MOBESE'lerdeki Plaka Tanıma Sistemleri'nde ikiz plakayı tanıyan sistemin olmaması bu tür olaylarda terör örgütlerinin ilk sıradaki tercihlerini oluşturuyor. Buna karşında Plaka Tanıma Sistemi'nde (PTS) yenilemeye gidilecek. Buna göre ayrı illerde ikiz plaka PTS'ye takıldığında alarm verecek.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?